Z USA se ozývá kritika útoků na íránská jaderná zařízení. Trump mluví o změně režimu
Prezident USA Donald Trump v neděli naznačil možnost změny režimu v Íránu. Učinil tak na své sociální síti Truth Social, přestože několik představitelů jeho administrativy dříve zdůraznilo, že změna režimu není cílem amerických úderů na íránská jaderná zařízení, píše agentura AFP. Spojené státy v noci na neděli letecky zaútočily na tři zařízení ve Fordo, Natanzu a Isfahánu, a přímo se tak zapojily do izraelských úderů trvajících od 13. června.
„Není politicky korektní používat termín ‚změna režimu‘, ale jestliže je současný íránský režim neschopný učinit Írán opět skvělým, proč by ke změně režimu nemohlo dojít? MIGA!,“ napsal Trump na síti Truth Social s odkazem na MAGA, tedy zkratku svého sloganu Make America Great Again (Učiňmě Ameriku opět skvělou).
Zaškrcení Hormuzské úžiny by bolelo USA i Čínu. Podle experta Írán spíš udeří na americké základny
Číst článek
Americký ministr zahraničí Marco Rubio dříve v rozhovoru odvysílaném stanicí Fox News řekl, že cílem nočních amerických úderů není svržení íránského režimu. Stejně se na tiskové konferenci k americkým úderům vyjádřil ministr obrany Pete Hegseth. „Tato mise nebyla o změně režimu (v Íránu – pozn. red.),“ řekl.
Nynější konflikt mezi Izraelem a Íránem začal 13. června rozsáhlým izraelským úderem na íránské jaderné provozy, vojenské objekty, jaderné vědce a armádní představitele.
Izrael tvrdí, že cílem jeho vojenské operace je zabránit Íránu získat jadernou zbraň. Teherán popírá, že by na vývoji jaderných zbraní aktivně pracoval, a zároveň opakuje, že hodlá pokračovat ve svém mírovém jaderném programu.
Spojené státy v předchozích týdnech jednaly s Íránem o nové dohodě o jeho jaderném programu ve snaze přimět Teherán vzdát se obohacování uranu v zemi. Izraelské útoky tyto rozhovory přerušily. Izrael a Írán na sebe od prvního dne konfliktu vzájemně útočí vzdušnými údery.
Kritika Trumpových útoků
Po nedělním bombardování íránských jaderných zařízení trvá prezident Donald Trump na tom, že byla těžce poškozena. Jeho slova zpochybnil íránský premiér.
125 letadel, 18 hodin, 13 tun. Přečtěte si, jak probíhal americký útok na íránský jaderný program
Číst článek
Prezident Trump na síti Truth Social napsal, že poškození jaderných zařízení jsou monumentální a slova o jejich vymazání z povrchu Země jsou zcela výstižná. Trump je kritizován i za to, že zásah předem nekonzultoval s Kongresem.
Hlavně z tábora demokratů se ozývají kritické hlasy, že prezident Trump nařídil úder na Írán nezákonně. Senátor z Arizony Mark Kelly připomněl, že vrchní velitel ozbrojených sil může nařídit útok, pokud zemi nebo jejím občanům hrozí akutní nebezpečí. To ale nebyl případ jaderného programu Íránu.
Senátor za demokraty z Virginie Tim Kaine v televizi CBS uvedl, že Trumpovy kroky zvýšily riziko pro americké jednotky na Blízkém východě.
Trumpův postup neschvaluje také jedna z jeho skalních zastánkyň, republikánská poslankyně z Georgie Marjorie Taylor-Greenová. Prohlásila, že nechce, aby se Amerika zúčastnila izraelské nukleární války nebo ji financovala.