Brněnské výstaviště hostí první letošní výstavu psů, soutěží jich tři tisícovky

Brněnské výstaviště od soboty patří psům. Na devátou Hanáckou výstavu jich majitelé přihlásili bezmála tři tisíce. Přehlídka v pavilónu V pokračuje ještě dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hanácká výstava psů v Brně | Foto: Michal Záboj

„Já mám jezevčíky trpasličí dlouhosrsté v barvě černá s pálením tygrovaná a červená s příměsí černé. Jmenují se Narcil a Brian,“ říká chovatelka při čekání u výběhu, ve kterém se zvířata posuzují.

Jeden z jejích psů už několik přehlídek úspěšně absolvoval, druhého si rozhodčí poměřují vůbec poprvé.

„Ten starší má všechny čtyři české šampionáty krásy, které lze získat, a složené dvě pracovní zkoušky s tím, že se připravujeme na třetí. A tenhleten mladý, ten má všechno před sebou,“ pochlubila se majitelka dvou jezevčíků, která na výstavu do Brna přijela z Prahy. Cestu podle svých slov vážila především kvůli odbornému ocenění jejích psů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavu psů v Brně se vypravil s mikrofonem reportér Ivan Holas

„Vystavování psů nejen, že zvyšuje prestiž konkrétně třeba chovných psů v chovu, aby po nich byla štěňátka, ale mimo jiné prokazujete neustále jejich kvalitu, neschováváte je doma,“ dodává.

Hanácké výstavy psů se normálně konají na výstavišti v Olomouci. Kvůli jeho rekonstrukci se přehlídka dočasně přesunula do Brna.

Posuzuje se stavba těla i elegance

Na výstavu majitelé přihlásili bezmála tři tisíce psů různých plemen, nejčastěji stafordšírských bullteriérů, zlatých retrívrů, rhodéských ridgebacků a border kolií. Ty všechny čeká odborné posouzení, říká prezident Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký.

„Posuzuje se elegance pohybu, způsob předvádění, jestli plemeno odpovídá standardu. Každé plemeno má svůj standard a tam je přesně popsáno, jak vypadá hlava, jak vypadá krk, jak vypadá hrudník, jak vypadají nohy, jak vypadá celkový dojem toho pejska. Podle standardu posuzuje rozhodčí pejska, včetně posouzení v pohybu, a pak mu zadává výslednou známku,“ popisuje.

A právě výsledky hodnocení pak určují celkové pořadí v jednotlivých kategorií, ze kterých vzejde šampión výstavy pro jednotlivé dny.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme