Brněnské výstaviště hostí první letošní výstavu psů, soutěží jich tři tisícovky
Brněnské výstaviště od soboty patří psům. Na devátou Hanáckou výstavu jich majitelé přihlásili bezmála tři tisíce. Přehlídka v pavilónu V pokračuje ještě dnes.
„Já mám jezevčíky trpasličí dlouhosrsté v barvě černá s pálením tygrovaná a červená s příměsí černé. Jmenují se Narcil a Brian,“ říká chovatelka při čekání u výběhu, ve kterém se zvířata posuzují.
Jeden z jejích psů už několik přehlídek úspěšně absolvoval, druhého si rozhodčí poměřují vůbec poprvé.
„Ten starší má všechny čtyři české šampionáty krásy, které lze získat, a složené dvě pracovní zkoušky s tím, že se připravujeme na třetí. A tenhleten mladý, ten má všechno před sebou,“ pochlubila se majitelka dvou jezevčíků, která na výstavu do Brna přijela z Prahy. Cestu podle svých slov vážila především kvůli odbornému ocenění jejích psů.
„Vystavování psů nejen, že zvyšuje prestiž konkrétně třeba chovných psů v chovu, aby po nich byla štěňátka, ale mimo jiné prokazujete neustále jejich kvalitu, neschováváte je doma,“ dodává.
Hanácké výstavy psů se normálně konají na výstavišti v Olomouci. Kvůli jeho rekonstrukci se přehlídka dočasně přesunula do Brna.
Posuzuje se stavba těla i elegance
Na výstavu majitelé přihlásili bezmála tři tisíce psů různých plemen, nejčastěji stafordšírských bullteriérů, zlatých retrívrů, rhodéských ridgebacků a border kolií. Ty všechny čeká odborné posouzení, říká prezident Českomoravské kynologické unie Lubomír Široký.
„Posuzuje se elegance pohybu, způsob předvádění, jestli plemeno odpovídá standardu. Každé plemeno má svůj standard a tam je přesně popsáno, jak vypadá hlava, jak vypadá krk, jak vypadá hrudník, jak vypadají nohy, jak vypadá celkový dojem toho pejska. Podle standardu posuzuje rozhodčí pejska, včetně posouzení v pohybu, a pak mu zadává výslednou známku,“ popisuje.
A právě výsledky hodnocení pak určují celkové pořadí v jednotlivých kategorií, ze kterých vzejde šampión výstavy pro jednotlivé dny.