Centrum Kutné Hory je plné archeologů

Hned na několika místech Kutné Hory můžete v těchto dnech potkat archeology. Pracují především v okolí světoznámého chrámu svaté Barbory. Tam se totiž zanedlouho budou nově dláždit chodníky a úpravami projde také přilehlý park.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominanta města - Chrám sv. Barbory se opravuje

Právě záchranný archeologický výzkum plánované úpravě okolí světoznámé katedrály předchází. Úkol je jasný: zachytit nejsvrchnější vrstvu historického pohřebiště a zajistit, aby hroby nebyly při následných terénních úpravách poškozeny.

V bezprostřední blízkosti kutnohorského chrámu fungovalo pohřebiště od patnáctého až do sedmnáctého století. Odborníci tady našli také kamenné úlomky, které pochází z období velké rekonstrukce chrámu před sto lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Michala Trnky z Kutné Hory

Archeologové pracují také u kutnohorské Kouřimské brány, kde stával dnes už zaniklý kostel svatého Jiří.

Kutná Hora je na archeologické nálezy díky své historii velmi bohatá. Před nedávnem se odborníkům podařilo na Havlíčkově náměstí odkrýt pozůstatky zdiva někdejší přístavby bývalé královské mincovny – Vlašského dvora.

„Jedná se o objekt, který mohl vzniknout již ve 14. století, a s největší pravděpodobností zanikl v důsledku nějakého požáru ve století patnáctém,“ uvedl kutnohorský archeolog Filip Velímský.

Michal Trnka, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme