Českolipské muzeum učí děti, jak být geologem, botanikem nebo knihařem

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě představuje dětem profese a řemesla pojící se s muzejnictvím. Projekt odstartoval v lednu archeolog, v únoru navázal entomolog a na tento měsíc připadl geolog. Podle Petra Mužáka, geologa českolipského muzea, se tak děti mohou inspirovat při výběru povolání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žáci z Červeného Kostelce

"Mohl by dělat odborného pracovníka třeba v ochraně životního prostředí v rámci geologie, případně i právě na pozici muzejníka," říká Mužák.

Děti mají podle něj o vzdělávací program zájem. Jeho slova potvrzuje i žák deváté třídy českolipské základní školy na Špičáku Jiří Najbert, který odmalička sbírá kameny. Má jich plný pokoj.

"Geologie mě zajímá, je to určitě fascinující věda. Doma mám sbírku achátů a aragonit. Aragonitů mám méně, líbí se mi jejich krystalická schopnost. Acháty se dají sehnat na většině burz a je to snadno dostupný kámen na sbírání," tvrdí chlapec.

Přehrát

00:00 / 00:00

V českolipském vlastivědném muzeu natáčela redaktorka ČRo Eva Malá

Osmáka z českolipské základní školy Partyzánská Lukáše Janečka geologie také zaujala. Kdyby si měl ale vybrat, stal by se archeologem. "Mě nejvíce zaujala archeologie. Zajímá mě historie a věda o ní," upřesňuje.

Podle učitelky Jany Kalivodové obdobné akce smysl mají, jen si není jistá tím, zda je dobře, že je muzeum pořádá v sobotu. „Nevím, jestli je šťastná volba ty soboty, protože to je vždycky riziko. Jestli by nebylo lepší, aby bylo možné oslovit větší procento dětí,“ říká Kalivodová.

Muzeum má v plánu ukázat žákům postupně celkem 25 profesí během dvou let. Už příští měsíc je seznámí s prací zoologa, následovat pak bude historik a etnograf.

„Spousta dětí neví, co si pod určitými profesemi představit. Když jsme se zeptali, co si představují pod pojmem restaurátor, tak tady padalo, tak že je to majitel restaurace,“ vysvětluje botanička a vedoucí prezentací Marta Knauerová.


Eva Malá, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme