Chebsko zasáhlo zemětřesení, většina lidí ale nic nezaznamenala

Chebsko zasáhlo po roční odmlce zemětřesení. Zatím se v oblasti objevil jen jeden otřes o síle 2,6 stupně Richterovy škály. Ohnisko bylo nedaleko obce Nový Kostel. Podle seizmologů ale většina obyvatel nic nepocítila. Šlo spíše o zvukovou kulisu, která právě tento typ otřesů doprovází. Podle odborníků je ale možné, že další otřesy můžou pokračovat. Země totiž není klidná už několik týdnů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemětřesení (ilustrační foto)

Zemětřesení (ilustrační foto) | Foto: Archiv ČRo

Zemětřesení zaznamenávají seismogramy už zhruba od října loňského roku. Zatím se jednalo o slabé otřesy, které lidé pociťovat nemohou. Šplhaly maximálně ke dvěma stupňům Richterovy škály. Až do včerejšího večera.

Přesně v 19 hodin a 20 minut se zem pod obcí Nový Kostel otřásla silněji. Přístroje se zastavily na hodnotě 2,6 dvě celé desetin stupně Richterovy škály.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chebsko zasáhlo po roční odmlce zemětřesení. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Andrea Štromajerová

„Takový začátek roku jsem si určitě nepřál. Veliký hluk, ten známý charakteristický, jakoby pod vás podjíždějí kamiony, pak samotný otřes. Je to samozřejmě jen několik vteřin, ale hlavně tan akustický vjem je velký. Když si potom projdeme okolí domů a vůbec dům, tak jsou vidět i malé prasklinky. Takže těch 2,8 je už docela znát,“ popisuje ne moc příjemný zážitek Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku.

Zatímco v Šindelové praskaly omítky budov, přímo pod epicentrem v Novém Kostele necítili obyvatelé prakticky vůbec nic.

„Tentokrát jsem zemětřesení opravu necítila. O tom, že nějaké bylo, jsem se dozvěděla až ze sociálních sítí. Můžu říct, že 2,8 je opravdu velmi slabé. Tady je cítit až tak kolem čtyřky,“ potvrzuje Veronika Dolejšová.

Hukot, který zemětřesení doprovází, ale slyšeli lidé například v Hranicích u Aše nebo přímo v Aši. Podle seismologa Josefa Horálka nelze v tuto chvíli určit, jestli bude zemětřesení zesilovat.
„Domníváme se, že se zatím nejedná o začínající roj. Je to spíše doznívání roje, který se udál v srpnu roku 2011. Hloubka otřesu byla asi 6,5 kilometru,“ říká Josef Horálek z geofyzikálního ústavu Akademie věd.

Zemětřesení na Chebsku není ničím výjimečným. Do oblasti se vrací v nepravidelných intervalech. Poslední silné otřesy tady byly v roce 2008, Tehdy otřesy trvaly několik měsíců. Nejsilnější bylo o síle téměř 4 stupně Richterovy škály.

Asi nejvíce nepříjemných zážitků zanechalo zemětřesení mezi lidmi na přelomu let 1985 a 86. Tehdy silné otřesy poškodily několik domů nejen v Novém Kostele, ale i jeho blízkém okolí.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme