ČSSD chce v Opavě primátora, jako ve Frýdku-Místku

Ve Frýdku-Místku i v Opavě se vítězná sociální demokracie snaží vyjít úspěšně také z koaličních jednání. Zatímco frýdecko-místecký magistrát má již jasný včetně pozice primátora, a to i bez tradiční podpory komunistů, v Opavě jí původní koaliční záměr krachl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední krok z frýdeckého zámku na Zámecké náměstí, poslední krok putování s "Křížem krajem" | Foto: Jiří Mayer

Obyvatelé Opavy rozdali ve volbách karty dosti nečekaně. Jednoznačným vítězem se zde stalo opoziční sdružení SOS pro Opavu, zastoupené Pavlou Brady. Předběhlo vládnoucí ČSSD a zcela porazilo ODS. Voliči vyjádřili touhu po změně.

Ještě minulý týden se však ostatní strany snažily vítěze vyšachovat společnou koalicí. ČSSD, ODS a lidovci však nakonec převahu jediného hlasu neustáli. Neúspěch jejich plánu má na svědomí nespokojený sociální demokrat Radim Křupala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Knitl natáčel v opavských ulicích i s lídry ČSSD a SOS pro Opavu, kteří si rozdělují místní radnici

Jak řekl Českému rozhlasu, teď už se jedná o pohodlnější koalici s vítězem voleb. Pavla Brady pád původní koalice uvítala: „Rozhodně bych to považovala jako podvod na voliče,“ tvrdí.

Mezi ČSSD a SOS pro Opavu však nyní probíhají náročná jednání o obsazení kanceláře primátora. „Respektuji většinový názor naší organizace, že mít primátora je důležité pro prosazování volebního programu,“ řekl za ČSSD Křupala.

Pavla Brady však naznačila, že stejnou podmínku má i její sdružení. „My jsme jednoznačně vyjádřili požadavek, že chceme primátorku. To přání našich voličů je jednoznačné,“ argumentuje.

Kolotoč jednání pokračuje v úterý. Zcela mimo hru navíc v Opavě nejsou ani lidovci.

Frýdek-Místek: ČSSD již s komunisty nepočítá

Komunisté z Frýdku-Místku odcházejí po dvanácti letech z vedení města do opozice. Magistrát povede vítězná ČSSD s lidovci a Věcmi veřejnými.

Třetí nejúspěšnější strana teď končí v opozici spolu s druhou ODS, stranou TOP 09 a hnutím Nezávislí. Lídr komunistů Ivan Vrba to přičítá nedostatečnému volebnímu výsledku.

„My jsme také v skrytu duše doufali, že z těch pěti půjdeme tak na šest, na sedm, a pak už bychom byli fakt solidní partner, protože většina jednoho, dvou je opravdu málo,“ počítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lídr komunistů Frýdku-Místku Ivan Vrba hodnotí pro Radiožurnál volební výsledky

„Ale bohužel to dopadlo takhle. Sice jsme obhájili počet hlasů z minulého volebního období, ale stoupl počet členů zastupitelstva a to se myslím na tom taky podepsalo.“

KSČM se dostala do městské rady poprvé v roce 1998, od roku 2002 vládli její zástupci se sociálními demokraty.

Martin Knitl, Michal Schoffer, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme