Den železnice v Mariánských Lázních připomněl setkání dvou monarchů na tamním nádraží

Před 110 lety navštívily Mariánské Lázně dvě významné osobnosti. Rakouský císař František Josef I. se v lázních, na perónu vlakového nádraží, setkal s anglickým králem Edvardem VII. Významnou událost o víkendu připomněl tradiční Den železnice. Jeho program sledovaly na mariánskolázeňském nádraží stovky lidí. A v žádném případě nepřišli pouze příznivci historie, anebo staré techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mažoretky a železnice | Foto: Milan Šmejkal

Britský panovník Edvard VII. měl lázeňské město v oblibě, zúčastnil se dokonce otevření městského golfového hřiště.

Součástí slavnostního programu proto byla inscenovaná setkání herců v dobových uniformách obou vladařů. Dvojníci někdejších panovníků navštívili kromě nádraží i centrum města.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mariánské Lázně si o víkendu připomněly 110 let od historického setkání dvou panovníků na svém nádraží. Reportáž Zdeňka Trnky

Slavnosti v Mariánských Lázních byly součástí krajského Dne železnice, který upozornil i na další výročí - zahájení pravidelné železniční dopravy parních vlaků mezi anglickými městy Stockton a Darlington v září roku 1825.

Komponované programy se v regionu konaly ještě v Chebu a v Aši. Zatímco na chebském nádraží lidé obdivovali historickou techniku, zázemí pracovníků Českých drah a pojízdné muzeum, v Aši se vzpomínalo na takzvaný Vlak svobody. V září 1951 tam jeden z rychlíků prorazil zátarasy a přejel hranici do západního Německa. Železniční trať z Aše do Selbu se teď Češi a Němci snaží obnovit.

Hlavní atrakcí slavností v Mariánských Lázních byla parní lokomotiva z roku 1925, zvaná Všudybylka. Do lázeňského města ji přivezli nadšenci z muzea železniční techniky v Lužné u Rakovníka.

Nejstarším divákem byl na slavnostech pan František Kopecký, který v září oslavil 95. narozeniny. V Mariánských Lázních žije od roku 1947.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme