Dny NATO v Mošnově během prvního dne navštívilo už 140 tisíc lidí

Mošnov na Novojičínsku hostí největší armádně-bezpečnostní show ve střední Evropě. Na program Dnů NATO a Dnů Vzdušných sil Armády České republiky dorazilo do areálu letiště Leoše Janáčka už 140 tisíc lidí. Vyrovnali tak tři roky starý návštěvnický rekord.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny NATO v Mošnově

Dny NATO v Mošnově | Foto: Jana Jeckelová

Dny NATO a Dny vzdušných sil Armády České republiky začaly v sobotu 9 hodin a letos představují armádní techniku a letectvo ze 16 zemí.

Hlavním magnetem letošního ročníku byl americký konvertoplán Osprey, který kombinuje vlastnosti vrtulníku a dopravního letadla.

„Za naši 14letou historii to byla jedna z nejnáročnějších záležitostí týkající se zajištění,“ řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které celou akci organizuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošním ročníku Dnů NATO mluvil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000

„Protože tento konvertoplán se v Evropě obecně účastnil pouze těch největších akcí, jako jsou aerosalón v Paříži nebo ve Velké Británii. Tato verze, kterou využívají americké speciální síly, se veřejnosti v Evropě tady v České republice a Ostravě představí vůbec poprvé,“ dodal Pavlačík. Stroj byl na akci k vidění pouze dnes a od rána byl v obležení stovek návštěvníků.

Na Dny NATO přijely desetitisíce lidí. Od rána se proto v okolí letiště v Mošnově na Novojičínsku tvoří několikakilometrové kolony. Nejhorší situace byla ráno ve směru od Ostravy, kde byla kolona dlouhá až sedm kilometrů a lidé v ní čekali až dvě hodiny.

Český generál Petr Pavel může získat nejvyšší vojenskou funkci v NATO

Číst článek

Během dopoledne se pak situace postupně zlepšovala. Na akci, na kterou je vstup zdarma, dorazily desetitisíce lidí. Mnoho jich přijelo i autobusy a vlaky nebo na kolech.

„Auto mám, ale je to kousek, asi osm kilometrů, přijel jsem na kole,“ říká 70letý Oldřich, který bydlí v sousední vesnici a na kolo nedá dopustit. Zatímco vloni stáli řidiči v kolonách, on na Dny NATO dorazil pohodlně a bez čekání.

Přímo na letišti může navíc zdarma využít dvě hlídané kolárny, které pojmou až osm tisíc bicyklů.

„Místo na zaparkování máme, můžeme si je tam hned odložit a jít,“ chválí si Adéla z Ostravy, která zase návštěvu Dnů NATO spojila s výletem po místních cyklostezkách.

Konvertoplán CV-22B Osprey na Dnech NATO | Foto: ČTK

Lidé mohou využít také vlaky. „Je možné využít mimořádného zastavování všech vlaků Eurocity a Intercity v železniční stanici Studénka, odkud mohou návštěvníci využít buď kyvadlovou autobusovou dopravu, nebo ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Poodří si mohou udělat velice zajímavou a pěknou procházku přes lužní lesy cestou na mošnovské letiště,“ přibližuje další možnosti předseda pořádajícího sdružení Zbyněk Pavlačík.

Nejvíce lidí se ale tradičně chystá na Dny NATO autem. Přijíždět mohou ze tří směrů - z dálnice D1 exit na Studénku, směrem z Ostravy anebo Příbora. Speciální dopravní značení je dovede až na centrální parkoviště, které je v provozu už od půl sedmé ráno. Kdo nechce čekat v kolonách, měl by vyjet minimálně dvě hodiny před začátkem programu.

Dny NATO v Mošnově | Foto: Jana Jeckelová

ČTK, Kateřina Daňková, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme