Do Jinců se sjíždějí čerti a andělé. Budou mít rej ve vysoké peci

Jednou do roka se otevírá unikátní dřevouhelná vysoká pec Barbora v Jincích na Příbramsku. O unikátní památce ví málokdo, protože z hlavní cesty je krytá zámkem a železniční tratí. Navíc, jak je pro tyto objekty typické, není v dobrém stavu. Přesto se o víkendu promění v nebe, peklo a betlém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká pec při odpichu

Vysoká pec při odpichu | Foto: David Kabele

V živém betlému nechybí Panna Marie ani svatý Josef. „My tomu pracovně říkáme jesličkárna. Dva roky jsme tu měli i živé miminko, ale poslední dobou jsou maminky tak zhýčkané, že nám ho do jesliček nechtějí půjčit,“ říká Václav Cajzek, který brzy bude v peci Barbora za Mikuláše.

„Tady je ticho, akorát tu hoří ohně a nahoře sedí Lucifer. A když se lidi uklidní, tak se peklo probere a ze všech možných děr vyskakují čerti. Bude jich tu asi deset,“ popisuje budoucí peklo v peci Cajzek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Kološe z bývalé vysoké pece Barbora v Jincích na Příbramsku

Vysoká pec Barbora v Jincích byla prohlášena za památnou hned poté, co v ní v 60. letech ukončila činnost pila. Podle odborníků nic podobného v Česku není.

„V osmdesátých, možná na počátku devadesátých let se pro areál zpracovávaly studentské projekty na fakultě architektury, které přinášely mnoho zajímavých variací, jak tuto památku využít,“ říká Eva Dvořáková z Národního památkového ústavu.

Industriální stezka

Se cvičištěm pro psy, které nyní v peci je, ale podle Dvořákové nepočítal nikdo. Posledním trendem jsou pro podobné objekty takzvané industriální stezky, které vedou turisty po místech regionálního průmyslu.

„Taková zastávka v Jincích, která by navazovala na další muzejní kativity, které v kraji jsou, ať už Březové Hory v Příbrami nebo pozůstatky železářských reliktů či těžby železa, jako je Chrustenická šachta. Nebylo by od věci, kdyby se taková trasa v kraji vytipovala,“ myslí si pracovnice Národního technického ústavu Eva Dvořáková.

Kolem hutě Barbora už jedna naučná stezka vede. Jestli se ale lidé podívají dovnitř i jindy než v tomto předvánočním čase, je zatím ve hvězdách.

Petr Kološ, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme