Frýdlant staví další most. Povodeň jich vzala osm

Břehy řeky Smědé, která se v srpnu rozvodnila a způsobila velké škody, spojí nový industriální most. Vyrůstá hned vedle jednoho z mála mostů, který nespadl, a propojí obě části města elektrickým vedením, komunikačními sítěmi, plynovodem a také vodovodem. Letos by měla začít růst ještě jedna frýdlantská lávka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po povodni ve Frýdlantu | Foto: Jan Zejda

Stavba industriálního mostu ještě před příchodem mrazů je důležitá hlavně kvůli vodovodnímu potrubí. „To bylo doposud taženo po starém mostě a nebylo zaizolované, takže kdyby uhodily mrazy, byla by část Frýdlantu bez vody,“ informuje reportérka ČRo Ivana Bernáthová.

Povodeň zničila všechny inženýrské sítě, které byly vedené pod konstrukcí původního mostu. Pokládka nového mostu na křižovatce ulic Žitavská a Míru si vyžádá od 10 do 14 hodin dopravní omezení. Staveniště se bude objíždět okolo nádraží Českých drah, dopravu budou řídit policisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivana Bernáthová telefonuje Radiožurnálu ze staveniště nového industriálního mostu ve Frýdlantu

Ještě letos by mohla začít výstavba dalšího mostu, takzvané Lávky solidarity, na kterou přispívali lidé z celé země poté, co viděli v televizi, jak mizí původní most, po němž chodili lidé na vlakové nádraží.

Čtvrt roku po povodních se Frýdlant postupně dostává z nejhoršího. Řada vytopených domů a bytů je už vysušených a má nové omítky. Bagry a těžká technika jsou však stále vidět všude, opravují poničené zdi, koryto řeky Smědé a upravují zdevastované terény.

Hlavní ulici vedoucí od řeky k radnici lidé překřtili na Smutnou. Obchody, restaurace a veškerý předchozí život se tady totiž obnovují jen pomalu. Podnikatelé ve službách mnohdy nebyli pojištěni a čekají na výplatu státní popovodňové pomoci, která přišla do Frýdlantu až nyní.

„Práce bude ještě hodně, ale věřím, že během tří, čtyř let to dáme zase dohromady,“ věří jeden z občanů Frýdlantu.

Srpnové katastrofální povodně způsobily městu škody za téměř 300 miliónů korun. Rozvodněná řeka Smědá tam mimo jiné strhla osm mostů a lávek.

Ivana Bernáthová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme