Hlavní město nabízí na 10 tisíc nových bytů. Oblíbená je Praha 5, 9 a 15

Zájemci o bydlení v Praze mají na výběr z více než stovky nových bytových komplexů. Developeři začínají stavět hlavně ve východní části města. Volné byty jsou k mání hlavně ve Vysočanech, Libni nebo Letňanech. A většinou nezůstávají prázdné, prodaných nebo rezervovaných je někde až 70 procent bytů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové byty (ilustrační foto)

Nové byty (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle analýzy Institutu plánování a rozvoje města bylo v září letošního roku v metropoli přes 106 bytových domů dokončeno, rozestavěno nebo alespoň určeno k předprodeji. Devadesát procent z nich se nachází v takzvaném území kompaktního města, tedy ne v historickém centru ani na okrajích.

„Severovýchodní oblast kompaktního města nám vyšla jako by nejatraktivnější pro novou bytovou výstavbu. Především je to Praha 9-Vysočany, navazující oblasti Prahy 8-Libně a Prahy 18-Letňan," popisuje autor analýzy Michal Němec a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Anna Königsmarková shrnuje, jak se rozvíjí hlavní město

„Relativně novým trendem je intenzivní výstavba v Praze 15, především Horních Měcholupech. Dohromady je tam nabízeno více než 1000 bytů. Tradičně silná je také oblast západní, to znamená Praha 13-Stodůlky, Praha 17-Zličín a Praha 5, především oblast Barrandova. V roce 2009 ta západní oblast byla mnohem významnější než dnes.“

Praha se z hlediska počtu prodejů nových bytů pomalu dostává na stejná čísla jako před ekonomickou krizí.

Jak ale tvrdí pověřený ředitel Institutu plánování a rozvoje města Tomáš Ctibor, v porovnání s jinými evropskými městy se ale v metropoli stále staví málo. V širším centru Prahy je podle něj rozvojového potenciálu mnohem víc.

„Jsou to celé Holešovice-Bubny, jsou to oblasti Karlína, jsou to oblasti kolem Palmovky, ta libeňská oblast, na druhé straně řeky Smíchov, tam jsou obrovské rozvojové potenciály, které využít bude na relativně dlouhá časová období," konstatuje Tomáš Ctibor.

Novostavba | Foto: Tomáš Adamec

Analýza developerských projektů slouží spolu s dalšími výzkumy jako podklad pro vznikající Metropolitní plán města.

„Předpokládám, že obecně se chce, aby se Praha rozvíjela. Pokud se Praha nebude rozvíjet, pravděpodobně se nebude úplně rozvíjet Česká republika, a to asi není úplně obecné přání. Samozřejmě nechci stavět v místech, kde je město uzavřené, kompaktní, a můžeme se bavit o tom, jestli si někdo může, nebo nemůže udělat půdní nástavbu," říká Ctibor a pokračuje:

„To jsou opravdu rozvojová a transformační území velkého významu, která jsou v jádrové části města a v tuto chvíli jsou mrtvá. V mnoha případech tvoří bariéru. Nedostanu se snadno z jedné strany na druhou, protože to fyzicky nejde.“

Aktuální přehled bytové výstavby ukazuje další věc: nové prostory nezůstávají prázdné. Metr čtvereční v nich stojí průměrně kolem 50 tisíc korun. Z nabídky už je šedesát a někde i sedmdesát procent bytů prodaných nebo rezervovaných.

novostavba, stavba bytového domu | Foto: Eva Odstrčilová

Stavební výroba - meziroční indexy (říjen 2012 - říjen 2013) | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Anna Königsmarková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme