Karlovy Vary projednají s veřejností plán na omezení výstavby v historickém centru

Kolonády, léčivé prameny a unikátní soubor historických domů. Přesně tohle tvoří turisty vyhledávanou atmosféru Karlových Varů. Odborníci ale v posledních letech bijí na poplach. Vedle historických domů totiž vyrůstají nové hotely a bytové domy a mnohdy velmi necitlivě. Plán na omezení výstavby v památkové zóně dnes chtějí zástupci radnice projednat s veřejností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržní kolonáda v Karlových Varech

Tržní kolonáda v Karlových Varech | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Unikátní ráz Karlových Varů je v ohrožení desítky let. Nových domů v lázních přibývá, jen málokterá stavba je ale pro známou metropoli přínosem.

O nutnosti chránit karlovarský kolorit hovoří zástupci radnice dlouho. Jeden z bývalých primátorů města Zdeněk Roubínek třeba kdysi řekl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Karlovy Vary řeší architektonickou budoucnost města. Natáčel reportér Zdeněk Trnka

„Je pravdou, že nebezpečí je do budoucna nafukovat ty Karlovy Vary do nekonečna z hlediska lůžkové kapacity. Když najdeme regulátory, budeme to dělat.“

Dobré úmysly ale v minulosti radnice svými skutky nepotvrdila. A tak v lázních vyrostly nesmyslné stavby, které natrvalo poškodily vzhled lázeňského města. Stavba nových domů přitom neustává. Investoři mají přitom o lukrativní parcely stále velký zájem a podřizovat místním regulím se jim nechce.

„Pohybujeme se tady v památkové zóně a památkové hodnoty těchto objektů se musí respektovat i za tu cenu, že se vždycky neuplatní požadavek investora,“ dodává archeolog a současný náměstek primátora Jiří Klsák.

Jak se bude centrum Karlových Varů nadále měnit a jak se pokusit vzhled historického jádra města zachovat pro další generace, o tom dnes budou představitelé lázeňské metropole jednat s odborníky a veřejnosti.

Zdeněk Trnka, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme