Lékaři pelhřimovské nemocnice se podílejí na výzkumu nanovláken

Lékaři přímo v Pelhřimově zkoumají krev a krevní destičky, které by mohly v budoucnu ve spojení s nanovlákny zajišťovat rychlejší hojení ran nebo operačních jizev. A nejenom to.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled do laboratoře v nemocnici v Pelhřimově, pracovnice Jitka Prokopová

Pohled do laboratoře v nemocnici v Pelhřimově, pracovnice Jitka Prokopová | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Pelhřimovská nemocnice je součástí prestižního vědeckého týmu, podílejícího se na výzkumu.

„Nejvýznačnější je Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT, Technická fakulta Liberec, Univerzita Karlova 2. Lékařská fakulta a v této společnosti je i Nemocnice Pelhřimov. Byla vybrána pro velmi dobré renomé v oblasti hematologie," řekl ředitel nemocnice Jan Mlčák.

Nanovlákna mají ve spojení s krevními destičkami a jejich růstovými vlastnostmi zajistit rychlejší hojení ran. I když cesta je ještě dlouhá.

„Jeho napojení na nanovlákno, ze kterého je postupně uvolňován, by mohlo vézt k urychlení hojení ran, a to jak v chirurgii, ortopedii, k urychlení hojení kostních zlomenin. Ale v každém případě to je ještě velmi dlouhá cesta, než k tomu dospějeme," podotýká primář hematologického oddělení Petr Kessler.

Specifickou skupinou pacientů, kterým by progresivní materiál mohl pomoci, jsou také diabetici.

Milan Kopecký, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme