Lékaři zvažují, jak dosáhnout zvýšení mezd

Ministr zdravotnictví slíbil, že lékařům v nemocnicích od nového roku zvedne platy o šest a čtvrt procenta. Odboráři teď přemýšlejí, jak na novou informaci zareagují. Původně totiž požadovali zvýšení platů o 10 %. Další postup zvažují nejen celostátní odborové špičky, ale i lékaři v regionech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař u pacienta na ortopedii v nemocnici v Pelhřimově | Foto: Hana Mikulincová

V kolínské nemocnici pracuje 170 lékařů. Poslední protestní akci známou pod názvem Děkujeme, odcházíme tady letos v zimě podpořila podáním výpovědi celá čtvrtina lékařského personálu.

Byla mezi nimi také dlouholetá a zkušená kardioložka Pavlína Červenková, která ale, jak sama říká, nebojovala pouze o vyšší mzdu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Michal Trnka sledoval situaci v kolínské nemocnici

„Je mi opravdu strašně líto, že nám odcházejí naši mladí lékaři, kteří se snaží zapojit. Znalosti, které mají, uplatní někde jinde mimo náš stát. Bohužel se nám stává velmi často, že my zkušení zůstáváme na svých místech, ale mladí, které něco naučíme, nám odcházejí.“

Prozatím lékaři kolínské nemocnice hromadným podáváním výpovědí nehrozí. Případné protestní akce na podporu vyšších platů chtějí koordinovat s odboráři z ostatních koutů republiky.

Pokud by se situace vyhrotila a kolínští zdravotníci se navýšení mezd nedočkali, nemohou prý ale vyloučit akci podobnou výzvě Děkujeme, odcházíme.

ČTĚTE TAKÉ: Lékařům a sestrám se zvýší plat zatím jen o 6 procent, navrhl Heger

„Bohužel pokud by došlo ke krajnosti, tak by k tomuto asi opět došlo. O to víc bude situace vážná, že tentokrát se k nám nejspíše přidá i střední zdravotní personál, který má v očekávání také zvýšení svých platů v příštím roce,“ připomíná místopředseda Lékařského odborového klubu kolínské nemocnice Dušan Beran.

Už jednou zmiňovaná lékařka Pavlína Červenková zatím nedovede odpovědět na otázku, zda by v případě vyhrocené situace znovu podávala výpověď.

Situace je zatím klidná

„Kdybych měla zůstat jedna jediná, která odejde, nevím, jestli bych znovu výpověď podala. Ale kdyby do toho šli zase všichni lékaři, kteří se minulý rok výzvy zúčastnili, rozhodně bych akci zase podpořila,“ uvažuje.

V kolínské oblastní nemocnici je tedy zatím situace celkem klidná. Vedení zdravotnického zařízení ale nenechává nic náhodě a s lékaři a dalšími zaměstnanci se pravidelně schází.

Ředitel Petr Chudomel nemá s 10% nárůstem platů pro lékaře a sestry žádný problém. Jedním dechem ale dodává: „Pokud ministr dodrží memorandum a peníze našemu zdravotnickému zařízení pošle.“

To, aby nemocnice použila na navýšení platů své vnitřní finanční zdroje, je podle ředitele zcela určitě nemožné.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme