Libouchec se snaží o klid o nedělích a svátcích. Jeho snažení kazí přeplněná silnice

Už téměř čtvrt roku platí v Libouchci na Ústecku vyhláška, která zakazuje například sekání trávy nebo řezání dřeva o nedělích a svátcích. Tamní radnice k tomuto kroku přistoupila hlavně kvůli sílícím žádostem o klidný víkend. A lidé jsou zatím spokojení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahradní sekačka | Foto: Elena Horálková

„Žiji v klidné části obce, tak je to fajn, že má člověk chvíli klidu. Sice někdy to člověk potřebuje udělat o víkendu, ale snažíme se spíš udělat v sobotu,“ říká jedna z obyvatelek Libouchce. „Já tady mám zahrádku a dodržoval jsem to vždycky. Nikdy jsem třeba nesekal ani v sobotu, ani v neděli,“ doplňuje ji starší muž.

Místní si tak protihlukovou vyhlášku pochvalují. Cesta k ní ale nebyla snadná. V podstatě přibližně před 4 lety jsme dali výzvu obyvatelům, kde jsme je žádali aby dodržovali nedělní klid, aby nikdo neřezal na cirkulárce, nesekal, aby byl klid,“ vysvětluje starosta Libouchce Jiří Štěrba ze Starostů a nezávislých.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Libouchci natáčel redaktor Jan Bachorík

Původně šlo tedy o jakousi domluvu, kdy měli brát sousedé na sebe navzájem ohled, z výzvy ale nakonec moc nezbylo. „Někteří lidé opravdu za to přišli děkovat, že opravdu je to dobré, ale někteří jako naschvál začali v neděli tyto věci dělat. Jako na truc,“ říká Štěrba.

Vyhláška tak podle něj vznikla před čtvrt rokem v podstatě jako řešení sousedských sporů. „Nakonec jsme se rozhodli, že vydáme obecně závažnou vyhlášku o rušení nedělního klidu,“ doplňuje starosta.

Jedním dechem ale dodává, že za dobu, kdy vyhláška platí, zatím nemusel nikdo před přestupkovou komisi. Podle starosty ale vyhlášku stejně někteří lidé nedodržují.

„Zatím jsme neměli jediný případ, kdy by si někdo stěžoval na rušení nedělního klidu. Na druhou stranu z vlastní praxe vím, že to lidé stejně nedodržují. Občas slyším po obci, že někdo seká, ale zatím si nikdo nestěžoval,“ uzavírá Štěrba.

I kdyby ale byly sekačky a pily opravdu celý sváteční den jen v kůlně a nikdo by nepracoval, stejně je to boj s větrnými mlýny. Libouchcem totiž prochází frekventovaná silnice I/13, která celou obec zatěžuje nejen hlukem, ale také prachem a kvůli těžkým nákladním autům praskají domy poblíž silnice.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme