Lidé v Dačicích pojmenovali deset hlavních problémů, které by mělo město řešit

V Dačicích na Jindřichohradecku v Jihočeském kraji se včera poprvé konalo fórum Zdravého města Dačice. Zdravým městem se Dačice staly v loňském roce. Nyní se poprvé sešli obyvatelé, aby stanovili, čím by se radnice měla zabývat. Určili deset oblastí, které je nejvíce trápí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Dačice | Foto: Národní památkový ústav

Mezinárodní program Zdravých měst přišel do České republiky před dvaceti lety. Od té doby se do něj připojilo více než sto měst a obcí, nechybí ale ani celé kraje. Hlavním cílem programu je vzbudit v lidech aktivitu. Nejde při tom jen o zdravé životní prostředí.

„V Česku máme pojem o zdraví trochu zkreslený, mám pocit, že jsme také trochu válcováni reklamou a tak podobně. Zdraví je pocit pohody, který Světová zdravotnická organizace popisuje jako pohodu fyzickou, duševní i z hlediska společenské pohody,“ říká ředitel Národní sítě Zdravých měst Petr Švec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Lucie Hochmanová

Doplňuje, že „zdravá města“ se zabývají všemi těmito oblastmi a snaží se o takzvaný „vyrovnaný udržitelný rozvoj“.

Dačice se „zdravým městem“ staly zhruba před rokem. Na fóru se jejich obyvatelé sešli poprvé a hned na ně čekal důležitý úkol – určit oblasti, které je nejvíc trápí. V sále městského kulturního střediska pro ně bylo připraveno sedm stolů, u kterých mohli diskutovat.

Každý stůl se věnoval jedné oblasti. U toho věnovaného životnímu prostředí lidé poukazovali třeba na problém psích exkrementů na chodnících. U dalšího stolu se diskutovalo o bydlení a výstavbě.

U dalšího, který byl věnovaný sportu, se pak mluvilo třeba o možném vybudování multifunkční sportovní haly. A slovo dostali i mladí lidé, kteří by uvítali například nízkoprahové středisko nebo in-linovou dráhu.

Výsledky hlasování:
1. Dopravní situace – obchvat, nové chodníky (31 hlasů), 2. Vybudování haly a multifunkčního centra mládeže a občanů Dačic (28 hlasů), 3. Nízkoprahový klub a čajovna (28 hlasů), 4. Přístavba pečovatelského domu, ambulantní služby, stacionář, sociální poradna, nízkoprahový klub (21 hlasů), 5. Čistota ve městě, exkrementy, třídění odpadu, nádoby (20 hlasů), 6. Dráha pro kolečkové brusle (19 hlasů), 7. Výstavba sociálních a startovacích bytů (15 hlasů), 8. Rekonstrukce a využití MěKS (8 hlasů), 9. Krytý bazén – částečné zastřešení (7 hlasů), 10. Chybí zainvestované nové průmyslové zóny (7 hlasů)
Zdroj: www.dacice.cz

Nakonec si lidé v Dačicích vybrali deset největších problémů, které by měla radnice a zastupitelstvo řešit. Jsou mezi nimi například dopravní obslužnost, chybějící sportovní hala a krytý bazén, výstavba sociálních a startovacích bytů nebo potřeba průmyslové zóny.

Starosta Dačic Vlastimil Štěpán z ODS některé z nich očekával. Jiné oblasti, které si lidé určili jako prioritu, ho překvapily.

Podle něj lze problémy rozdělit na dvě kategorie. „Jedna je ta, která nám ukazuje na problémy, které v Dačicích jsou, my o nich víme, a svým způsobem už je řešíme. Mám na mysli obslužnost z pohledu dopravy, parkování, a takové ty věci, které se standardně snažme řešit. Na druhé straně mě překvapily některé problémy, které jsem netušil, jako třeba bylo zřízení čajovny pro mladé občany Dačic, což je zajímavá myšlenka,“ řekl Štěpán.

Právě poukázání na problémy, o nichž radnice neví, považuje starosta za smysl fóra.

Zda vyjmenované oblasti vnímá jako problematické také zbytek obyvatel Dačic, nyní ověří anketa. Poté by se jimi mělo zabývat zastupitelstvo a vedení města. Zhruba za rok by se mělo konat další fórum, kde si lidé ověří, zda se s jejich náměty pracuje.

Lucie Hochmanová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme