Na Litoměřicku opět řádí travič zvířat. Do návnad dává furadan

Několik případů otrávených psů a koček zaznamenali v posledních dnech a týdnech veterináři na Litoměřicku. Opakuje se tak situace z loňského roku. Tehdy ale travič řádil jen v jedné oblasti – v okolí Hazmburku. Tentokrát jsou otravy hlášeny z více míst.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový psí sport dogfrisbee | Foto: licence GNU Free Documentation License, Wikimedia Commons

Dvě otravy ve Mšeném-lázních, po jedné v Třebenicích, Slatině, ve Vrbičanech, Siřejovicích a Libochovicích - taková je aktuální bilance někoho, kdo si na bezbranných zvířatech vybíjí své emoce a agresivitu. V policejních záznamech není, majitelé zvířat zatím vyhledali jen pomoc veterinárních lékařů.

„Otravy začaly opět prosinec, leden a pokračují do dnešní doby. Společný jmenovatel je jedna chemikálie - insekticid furadan. Prakticky všechna zvířata mají podobné klinické příznaky, a to jsou křeče, slinění, zvracení, pokálení, nekoordinované pohyby, a pokud je ta otrava těžká, tak i úhyn,“ popisuje třebenický veterinář Marek Káninský příznaky otravy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O traviči zvířat na Litoměřicku informoval reportér MIroslav Zimmer

Jako protilék zvířatům aplikuje injekci atropinu a pak další medikamenty. „Jeden pejsek, kterého máme v léčení, má po otravě následky, je ochrnutý, lepší se to, ale ještě nemá vyhráno,“ dodává Káninský. Jednoho psa letos zachraňoval také veterinář Petr Petráš z Lovosic.

O svou fenku málem přišla i Eva Hartmanová. V Třebenicích si s Ťapkou vyšla na procházku směrem ke kilometr vzdálené zahrádce. Ani si nevšimla, že fenka pozřela něco v trávě.

„Ťapina se začala motat, naříkat, měla tvrdé bříško, nevěděli jsme co, tak jsme se vrátili, to už byla hodně špatná," vypráví žena. Včasný zásah veterináře naštěstí zvíře zachránil. Jed byl podle něj v mletém mase v rybím obalu.

Strážník Tomáš Rotbauer z Třebenic se s podobnými případy setkával už loni. „Zase tady čelíme útokům nějakého šílence, který tráví vše možné, letos jsem viděl psy, kočky, i kuny poblíž návnad. Je to pro mě nepochopitelné a šílené,“ říká strážník a dodává:

„Zatím můžeme jen tak prevenčně fungovat, že vyvěsíme letáky v místech, kde byly nalezeny tyhle návnady a vyzvat pejskaře a vůbec všechny majitele zvířat v okolí, aby se vyhnuli těmto místům."

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme