Na Vsetínsku kroužkují čápy. Ochránci obejdou víc než 10 hnízd

Práce ve výškách není jen doménou energetiků či kominíků. Také ochránci přírody v těchto dnech balancují nad střechami a loukami v klecích vysokozdvižných plošin. Na Vsetínsku totiž začalo pravidelné kroužkování čápů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Dvorský s malým čápem | Foto: Roman Verner

Ornitolog Miroslav Dvorský z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí stoupá ke hnízdu, které je v Bystřičce u Vsetínské Bečvy. Hnízdo je ve výšce zhruba 12 metrů nad rušnou silnicí. Jsou v něm dvě mláďata.

„Mám velikou radost, že přežila ty deště. Dneska čápy okroužkuji, zaznamenám, že tady jsou dvě mláďata ve stáří minimálně tří týdnů,“ říká Dvorský a pokračuje:

„Zdá se, že deště jim nijak neublížily, přežila to ve zdraví, dokonce ani v hnízdě jsme nenašli žádné neoplozené vajíčko ani pod hnízdem žádnou mrtvolku. Takže zdá se, že měli dvě vejce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Roman Verner se s ornitologem vypravil na kroužkování čápů

V jiném hnízdě v Bobrkách ale ornitolog našel čtyři mrtvá mláďata. „V některém místě prší daleko víc, záleží také na velikosti mláďat. Když je pták dokáže ochránit, tak je ochrání. Závisí to i na proudění větru, může tam být spousta vlivů,“ vysvětluje.

Miroslav Dvorský se naklání k hnízdu, zručně umísťuje kroužek a upevňuje ho na nohu jednoho z mláďat.

„Při sevření kroužků by neměla zůstat žádná mezera, což je někdy obtížné. Čápi si nosí na hnízdo nejrůznější materiál a obrovským nebezpečím jsou různé sisalové provázky, které se mohou zamotat za nožičku. Pokud by kroužek nebyl dobře zavřený, mohl by se provázek za něj zachytit. A mohlo by se stát, že by čáp z hnízda ani neodletěl.“

Na Vsetínsku hnízdí každoročně 13 až 14 párů čápů. „Přepokládám, že i letos budou všechna hnízda obsazena,“ uzavírá ornitolog.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme