Na Vsetínsku kroužkují čápy. Ochránci obejdou víc než 10 hnízd
Práce ve výškách není jen doménou energetiků či kominíků. Také ochránci přírody v těchto dnech balancují nad střechami a loukami v klecích vysokozdvižných plošin. Na Vsetínsku totiž začalo pravidelné kroužkování čápů.
Ornitolog Miroslav Dvorský z Českého svazu ochránců přírody ve Valašském Meziříčí stoupá ke hnízdu, které je v Bystřičce u Vsetínské Bečvy. Hnízdo je ve výšce zhruba 12 metrů nad rušnou silnicí. Jsou v něm dvě mláďata.
„Mám velikou radost, že přežila ty deště. Dneska čápy okroužkuji, zaznamenám, že tady jsou dvě mláďata ve stáří minimálně tří týdnů,“ říká Dvorský a pokračuje:
„Zdá se, že deště jim nijak neublížily, přežila to ve zdraví, dokonce ani v hnízdě jsme nenašli žádné neoplozené vajíčko ani pod hnízdem žádnou mrtvolku. Takže zdá se, že měli dvě vejce.“
V jiném hnízdě v Bobrkách ale ornitolog našel čtyři mrtvá mláďata. „V některém místě prší daleko víc, záleží také na velikosti mláďat. Když je pták dokáže ochránit, tak je ochrání. Závisí to i na proudění větru, může tam být spousta vlivů,“ vysvětluje.
Miroslav Dvorský se naklání k hnízdu, zručně umísťuje kroužek a upevňuje ho na nohu jednoho z mláďat.
„Při sevření kroužků by neměla zůstat žádná mezera, což je někdy obtížné. Čápi si nosí na hnízdo nejrůznější materiál a obrovským nebezpečím jsou různé sisalové provázky, které se mohou zamotat za nožičku. Pokud by kroužek nebyl dobře zavřený, mohl by se provázek za něj zachytit. A mohlo by se stát, že by čáp z hnízda ani neodletěl.“
Na Vsetínsku hnízdí každoročně 13 až 14 párů čápů. „Přepokládám, že i letos budou všechna hnízda obsazena,“ uzavírá ornitolog.