Nasavrcké sdružení Boii žádá o prodloužení termínu dostavby keltského skanzenu

Nasavrcké sdružení Boii se pokusí získat další čas na dokončení skanzenu. Dodavatelská firma má problémy a pravděpodobně stavbu nezvládne dokončit včas. Nasavrčtí Keltové by tak přišli o slíbené miliony z evropských fondů. O posunutí termínu Boii žádalo už vloni, kdy se práce zastavily kvůli potížím při výběrových řízeních. Tehdy uspělo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Keltská stavba ve skanzenu u Nasavrk | Foto: Občanské sdružení Boii

Nasavrcký skanzen měl splňovat tři nej - největší svého druhu v Evropě, nejpřesněji zpracovaná replika keltské vesnice a co nejpůvodnější řemeslné postupy při stavbě.

Jenže sdružení Boii zřejmě bude muset ze svých plánů slevit. Výpadek dodavatele totiž může znamenat, že do Nasavrk nedorazí slíbených osm milionů korun z evropských fondů. A to je velký problém.

„My už teď nemáme čas udělat nové výběrové řízení, to znamená, že přijdeme o dotaci z Evropské unie ve výši osm milionů korun, což je pro nás naprosto zásadní částka. Pro celý projekt je to tragédie,“ přiznává jednatelka Boii Anna Frantalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Keltský skanzen v Nasavrkách má problémy s dokončením. Hovoří zástupkyně občanského sdružení Boii a mluvčí Úřadu Regionální rady Severovýchod

Celkový rozpočet na stavbu přesahuje 18 milionů korun, ztráta dotace by tak byla pro nasavrcké Kelty velmi citelná. Zkouší tedy ještě poslední možnost - poskytovatele dotace požádali o prodloužení termínu dokončení skanzenu.

„V tuto chvíli předložilo sdružení Boii, které je příjemcem dotace, žádost o prodloužení termínu ukončení realizace celého projektu, kdy nově požaduje, aby tento termín byl prodloužen do 31. srpna příštího roku,“ říká mluvčí Úřadu Regionální rady Severovýchod Silvie Špryňarová.

Jenže podobnou šanci už Boii dostalo vloni, kdy žádalo o roční odklad. Podle Silvie Špryňarové další posunutí termínu není příliš pravděpodobné.

„Vzhledem k tomu, že již opakovaně došlo v projektu ke změně harmonogramu a výbor již sdružení jednou vyhověl a termín ukončení realizace projektu posunul, je nepravděpodobné, že by byla tato žádost znovu schválena,“ připouští.

„V té fázi, jak je skanzen nyní, určitě zůstat nemůže. Jednak by to byla škoda, jednak by tu postupně vznikaly škody. Většina staveb je rozestavěná, naším cílem by bylo je alespoň douzavřít, aby aspoň část skanzenu byla hotová a mohli jsme sem už na jaře někoho pozvat,“ říká Frantalová.

Nasavrčtí Keltové se nevzdávají. Shánějí sponzory i brigádníky, kteří jim se stavbou pomohou. Jestli jejich žádost uspěje a získají čas navíc, bude jasné ve druhé polovině listopadu.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme