Nejčastěji užívanou drogou v Moravskoslezském kraji je pervitin

Heroin, pervitin, kokain, amfetamin a extáze. To jsou drogy, jejichž výskyt teď odborníci měří v odpadních vodách. Jde o další metodu, jak zjistit, kde jsou jaké drogy oblíbené a jak to vypadá s jejich spotřebou. Analýzy v kanálech přitom potvrdily, že v Moravskoslezském kraji jasně kraluje pervitin a z měst vyčnívá Ostrava.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drogy (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Stačí několik hodin a droga v moči narkomana mizí do kanálu. Ještě předtím, než doputuje do čistírny odpadních vod, je ale v hledáčku výzkumníků.

„Odebereme vzorek, který se slévá po dobu 24 hodin. Provedeme chemickou analýzu a zjistíme koncentraci sledované látky. Potom provádíme další přepočet tak, abychom zjistili, kolik dávek drogy se bralo na tisíc obyvatel,“ popisuje Věra Otčenášková z Výzkumného ústavu vodohospodářského.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zjišťování výskytu drog ze vzorků odpadních vod informovala reportérka Iva Havlíčková

Třeba v Ostravě odborníci vzorky odebírali na deseti místech a i ten, kdo město nezná, by podle výsledků trefil například do zdejších center zábavy.

„Třeba někde ve sledované lokalitě byly koleje. Nebo se ví, že jsou tam centrem diskotéky. Aniž byste to město znali, můžete začít předpokládat, že tam je něco, kde se ty drogy berou. Je to opravdu vidět,“ tvrdí Otčenášková.

Vzorky z kanálů prokázaly, jak o víkendech roste spotřeba takzvané taneční drogy extáze. Ale ukázaly i na to, jak je spotřeba drog svázaná s krádežemi.

„Ukazuje se, že třeba u obchodních center je trestná činnost spojená s drogami. Je tam vysoké procento prostých krádeží a hned se tam dá za ty peníze koupit droga, jsou tam dealeři, kteří je prodávají,“ vysvětluje sociolog Lubor Hruška, který s vodohospodáři na výzkumu spolupracuje.

Nejvíc drog se bere v Ostravě

Z šesti měst v kraji, která odborníci sledují, jednoznačně vede Ostrava. S velkým odstupem následuje Havířov s Karvinou, pak Frýdek-Místek a vůbec nejmenší výskyt drog v přepočtu na počet obyvatel odborníci zjistili v Orlové a Českém Těšíně.

„Velká města jsou anonymní, Ostrava má samozřejmě i velké prostory v oblasti bydlení, ubytoven a výskytu těch sociálních rizik. Proto se to tam kumuluje,“ míní Hruška.

Nejoblíbenější drogou v kraji je pervitin. Je totiž levnější než heroin nebo kokain, který se daleko více objevuje v Praze či Plzni.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme