Odboráři ostravského Evrazu zůstávají ve stávkové pohotovosti. Bojí se o práci

Stovky lidí s napětím čekají, jaký bude další osud ostravské huti Evraz. Ruští majitelé tvrdí, že je prodej továrny na spadnutí, kruh vážných zájemců se zúžil na několik společností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Areál EVRAZ VÍTKOVICE STEEL | Foto: Google Maps

Zatímco manažeři finišují s miliardovým kontraktem, dělníci mají strach. Nevědí, jestli nový vlastník nezačne propouštět. Ocelárna byla přitom měsíc zavřená a teprve teď obnovila provoz.

„Vyhodili nás na pracák a z pracáku potom znova. Nemáte žádnou jistotu,“ říká osmatřicetiletý Radim, který pracuje pro agenturu, která Evrazu dodává dělníky. Když se provoz zastaví, je bez práce mezi prvními.

„Když nastupujete, tak musíte vždycky k doktorovi. To máte 500 korun vstupní prohlídka, 150 korun za výpis z karty, tři stovky za nějaké jiné vyšetření. To máte tisíc korun, které vám agentura proplatí až po šesti měsících,“ stěžuje si Radim.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavu v ocelárně Evraz informovala Andrea Čánová

Nerozveselí ho ani vidina nových vlastníků.

„S dodavatelem surového železa máme dohodu do konce srpna, ale jednáme i na další měsíce,“ říká Jaromír Krišica z Evrazu.

Lidé mají strach, co nový majitel s továrnou udělá, a zůstávají ve stávkové pohotovosti, jak říká odborář Zdeněk Kološ. O zahraničních zájemcích toho moc neví, o tuzemském nějaké informace má.

„Budou to lidé, kteří tady nechali kus života, a když to vedli, tak tu vždy nějaký zisk byl,“ uvádí Kološ.

Vedení firmy zatím diplomaticky o případných kupcích informace zveřejňovat nechce.

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme