Odpůrci větrných elektráren u Moldavy zpochybňují odborné posudky

Zejména o ochraně přírody včera v Dubí celé odpoledne diskutovali obyvatelé z Čech i Německa s odborníky, a to kvůli plánu pražské firmy postavit u Moldavy na Teplicku 18 větrných elektráren. Větrníky mají zasahovat i do života ohrožených druhů zvířat a ptačích oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna | Foto: Comstock Images

Proti přírodovědným posudkům se ostře postavil ornitolog a spolutvůrce ochranných pravidel pro oblast Východního Krušnohoří Vladimír Bejček.

„Ty závěry jsou natolik tendenční a neobhajitelné před odbornou veřejností, že mě to velice zaráží. A já se dokonce domnívám, že takové autorizované osobě by měla být odebrána licence. Sám k tomu dám podnět,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru postavit u Moldavy větrné elektrárny informovala reportérka Gabriela Hauptvogelová

Autoři posudků trvají na svých závěrech. Místopředseda představenstva firmy EP Renewables František Čupr ujišťoval o tom, že se budou snažit přírodu nepoškodit.

„Bude muset být požádáno o výjimky. I v rámci vypořádání těch výjimek budeme muset podniknout určité kroky, případně se něčeho vyvarovat,“ ubezpečuje Čupr.

Další výtky se týkaly hluku, který budou větrné elektrárny vydávat. Nespokojenost s hlukovou studií vyjádřila také Ivana Ježková ze sdružení „Přátelé zeleného údolí Muldy“.

„Ohledně hluku si nesehnali příslušné německé vyhlášky. U nás je to to samé. Tam jsou možné variace nepřesností při měření. A pokud se s nimi počítá při měření, když už ta elektrárna je v provozu, tak by se s nimi mělo pracovat a zapracovat je do posudků už ve fázi přípravy. A to se nestalo,“ vysvětluje Ježková.

František Čupr se snaží pochyby rozptýlit: „Až to bude postaveno, bude potřeba ten hluk přeměřit. Pokud skutečně ty hlukové emise budou nadlimitní, dojde k omezování výkonu v nočních hodinách tak, aby nedocházelo k rušení obyvatel a podobně.“

Své stanovisko k záměru postavit u Moldavy 18 větrných elektráren vydá ministerstvo životního prostředí do 6. března. Pokud bude souhlasit, investor bude muset splnit dané podmínky a bude moci zažádat o stavbu.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme