OKD dál šetří. Sloučí šachty na Karvinsku a plánuje těžbu v Polsku

Doly na Karvinsku čeká od ledna další velká změna. Kvůli propadu cen uhlí chce společnost OKD ušetřit, a tak se vedení firmy rozhodlo, že 1. ledna sloučí všechny závody dolu Darkov a dolu Karviná. O místo mohou přijít desítky až stovky zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horníci v dolech OKD | Foto: OKD, a. s.

„Myslím si, že se ještě bude těžit. Že takové zásoby uhlí nenechají jen tak,“ věří jeden z havířovských obyvatel na poště, která patří k nejrušnějším místům.

Šetří se všude, kde to jenom trochu jde, a tak vznikl i plán na sloučení dolů Darkov a Karviná. Zatím není jasné, kolik zaměstnanců dostane výpověď.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sloučení dolů a dalších plánech OKD informuje reportér ČRo Martin Knitl

„Chceme se zaměřit především na přirozené odchody do důchodu a minimalizovat dopady na zaměstnance v dole,“ plánuje Marek Síbrt z OKD.

Sloužení provozů se může dotknout až 300 lidí. „Půjde o některé zaměstnance na povrchu a některé v dole, tam to budou, předpokládám, lidé, kteří už jsou v důchodovém věku a potřebují si odpočinout,“ myslí si hornický odborový předák Jaromír Pytlík.

Zajímavý bude osud dolu ČSM, který zůstane zatím samostatný. Je totiž blízko státní hranice a pod ní se dá prokopat až k polským zásobám. Miliony tun koksovatelného uhlí jsou pro OKD momentálně velkou výzvou a šancí pro další přežití.

„Rozhodli jsme se pro tuto variantu, protože nebude nutné na polské straně stavět nový důl. Budeme se snažit podívat, jestli je možné se k těmto zásobám dostat s využitím dolu ČSM,“ vysvětluje Marek Síbrt. Těžba polského uhlí je ale zatím na začátku příprav.

Martin Knitl, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme