Oprava interiérů kutnohorského chrámu svaté Barbory má několikaměsíční zpoždění

Chlouba Kutné Hory, tamní chrám svaté Barbory, čeká na opravu interiérů. Původně měli restaurátoři uvnitř katedrály už několik měsíců naplno pracovat. Církev ale rekonstrukci musela odložit, přestože má přislíbenou dotaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrám svaté Barbory | Foto: Daniel Mrázek

Za vlekoucími se problémy stojí nepovedená výběrová řízení. Právě z veřejné soutěže má vzejít firma, která rekonstrukci interiéru kutnohorského chrámu dotáhne do konce. Problém je ten, že církev už dvakrát tendr na dodavatele zrušila.

Poprvé to bylo kvůli špatně vymezeným podmínkám, v druhém případě se pro změnu našla v dokumentech administrativní chyba. Farnost tedy vyhlásila v pořadí třetí výběrové řízení. Dnes odpoledne se budou otevírat obálky s přihláškami do soutěže.

Kdy se s opravami interiéru katedrály konečně začne, nebyli zástupci kutnohorské farnosti schopni přesně říct. Rozhodně ale práce nezačnou v řádech dnů. I pokud ono v pořadí už třetí výběrové řízení bude v pořádku a ze soutěže vzejde vítěz, nemůže se začít pracovat hned.

Církev musí nechat proběhnout zákonnou lhůtu, během které se neúspěšní účastníci výběrového řízení mohou proti výsledkům soutěže odvolat. Pokud to dobře půjde, mohlo by se uvnitř chrámu svaté Barbory začít pracovat zhruba na přelomu letošního a příštího roku.

Dotace může být v ohrožení

Kutnohorská farnost má na rekonstrukci chrámu svaté Barbory přislíbenou dotaci ve výši celkem 153 milionů korun. Jde o evropské peníze, které jsou připravené na ministerstvu kultury. Farnost by ale o dotaci mohla přijít, pokud by práce uvnitř katedrály neskončily do konce příštího roku.

Kutnohorský farář Jan Uhlíř nicméně ubezpečuje, že termínově se to dá zvládnout, i když to bude náročné. Je ale nezbytné, aby právě z toho aktuálního výběrového řízení vzešla firma, která začne co nejdřív pracovat.

V interiéru chrámu je potřeba vyřešit tři základní problémy. Konkrétně se jedná o vlhkost, statiku a také malířskou výzdobu. Plánované opravy uvnitř katedrály s tím vším počítají.

Vnější plášť chrámu svaté Barbory už získal nový kabát. Katedrála má za sebou rekonstrukci střechy, ochozů i fasády za zhruba 200 milionů korun. Teď je tedy skutečně na řadě interiér.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme