Ostravský magistrát chce v historickém Trojhalí zřídit tržiště, ne všem se to zamlouvá

Do bývalé koksárenské elektrárny pro čerstvou zeleninu a regionální produkty. I takové využití nejspíš dostane historické ostravské Trojhalí. Pozůstatek koksovny Karolina, který se právě mění v zastřešené náměstí, chce totiž město využít pro pořádání farmářských trhů a část industriální památky by tak mohla sloužit jako velká tržnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trojhalí: tady bude kultura | Foto: Ľubomír Smatana

„Tady to jsou technické vjezdy, nebude problém, aby vjelo třeba nákladní auto,“ představuje technické možnosti Trojhalí jeho ředitel Petr Šnejdar. Prohlídka se sice ještě pořád neobejde bez ochranné helmy, ale plány už jsou jasné dlouho dopředu.

Kromě sportoviště a městské galerie by tam mohly vyrůst i desítky stánků. „My bychom opravdu chtěli, aby se tam nastěhovaly farmářské trhy. Čili především regionální potraviny, jako zelenina, sýry, pečivo a podobně,“ říká náměstek primátora Martin Štěpánek z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

V historickém Trojhalí v Ostravě má vzniknout zastřešené tržiště. Plánuje to magistrát. Natáčela tam Kateřina Daňková.

V Trojhalí vidí velký potenciál. Na rozdíl od běžných farmářských trhů totiž slibuje celoroční provoz za každého počasí. Rozběhnout by se podle Štěpánka mohl už v druhé polovině roku.

„My bychom chtěli úplně na začátku mít nějaký symbolický nebo zvýhodněný nájem, aby se skutečně tady ta tradice vytvořila, aby lidé na tom začátku nebyli ve ztrátě,“ dodává.

Ne každý je ale z takového tržiště nadšený. Proti je třeba paní Magda, která by prý přivítala jinou variantu. „Nám to chybí v centru města. Protože třeba pracující ženy, když přebíhají přes město, by si koupily třeba zeleninu, jahody, nebo cokoli. Na trhy zaběhnout je to daleko, už by to byl problém, když už máte nějaký nákup,“ vysvětluje.

A podobné reakce vzbudil nápad i na radnici centrálního ostravského obvodu. „Myslím si, že když už město plánuje zastřešenou tržnici, tak mohli oživit tržnici U černé louky. A není třeba vymýšlet nic nového,“ míní místostarostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová z hnutí Ostravak.

Obvod navíc podle ní plánuje vlastní minitržiště na Jiráskově náměstí. „Tam vlastně nabízíme v současné době 4 stánky k pronájmu. S tím, že jich může být maximálně šest. Prodej by tam byl provozován každodenně po celý rok,“ popisuje.

Podle Martina Štěpánka nejde o žádný konkurenční boj. „ Já si myslím, že si lidi vyberou, kde to bude pro ně výhodnější,“ říká. Jak město, tak i obvod chtějí podle něj to samé, tedy oživit centrum města. Na tom, kde se takové centrum nachází, už se ale neshodnou.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme