Ostravští rodiče se dočkali první lesní školky s vegetariánským jídelníčkem

Nová mateřinka v ostravských Heřmanicích nabízí dětem souznění s přírodou. Oproti běžným školkám v ní tráví většinu času venku a tamní kuchařky navíc myslí i na ratolesti z vegetariánských rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní školka (ilustrační foto) | Foto: Petra Čechurová

Mateřinka má zatím jedenáct žáků, kteří si v nedalekém lese mohou hrát na průzkumníky a objevovat nepoznané. Na číhající nebezpečí je navíc připravily pozorné paní učitelky.

Heřmanický lesík dětem nabízí nejrůznější lákadla. Matička příroda jim totiž často dokáže nahradit i ty nejdražší hračky. Učitelka Jana Dudová ale dobře ví, že malí žáci musejí být opatrní.

„Děti, já vám teď něco důležitého povím, jo? Když si budete chtít hrát s klackem, tak můžete, ale musíte ho vždycky držet dole, to znamená pod úrovní pasu, abyste někomu neublížili s tím klackem,“ mluví k dětem Jana Dudová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O první ostravské lesní školce informoval redaktor Stanislav Janalík

Pětiletý Honzík se navíc během chvíle proměnil v jejího figuranta.

„Takhle se nesmí držet, to je špatně, aby se na něj někdo nenapíchl. A jak se může držet? Takhle. Takhle jo,“ předvádí názorně Jana Dudová.

Pouť dětí za dobrodružstvím nezastavil ani potůček, který jim zkřížil cestu. I když se někteří malí průzkumníci do svačinového tábora téměř doplazili, svůj první den si všichni náležitě užívali. Po chvíli se uvelebili a začali rozbalovat batůžky s jídlem.

Při vybalování svačiny si učitelka s dětmi povídá o jejím obsahu i tom, kdo svačinu přichystal.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Jedenáct statečných dětí kromě učitelek doprovázely také některé maminky, které si netradiční školku pochvalovaly. Tříletý syn paní Kamily byl k nezastavení.

„My máme za domem les, takže chce být co nejčastěji v lese, v přírodě. Samozřejmě má rád i hračky, ale myslím si, že ten pobyt na vzduchu je velice přínosný pro děti, aby vůbec rozhýbaly to tělo a aby si zařádily,“ říká maminka Kamila

Paní Radku si mateřinka získala také jídelníčkem.

Lesní školka (ilustrační foto) | Foto: Petra Čechurová

„My jsme vegetariáni, takže jsem hledala školku v Ostravě, kde by se dětem nedávalo maso, takže to je v podstatě první vlaštovka,“ raduje se maminka Radka.

Navíc je prý sama zvědavá, jestli dcerku procházky přírodou brzy neomrzí. Lesní školka Heřmánkov ale nabídne i výlety do bazénu, do knihovny, divadel nebo galerií.

„Takže nebudeme nějaký skautský oddíl, který je pořád v lese, ale budeme v kontaktu určitě hodně i s tím okolním městským životem,“ potvrzuje její zakladatelka Jana Slavíčková.

Pokud Ostravsko zakryje smogová čepice nebo udeří mrazy, nabídnou navíc dětem také zábavný program ve vyhřáté místnosti.

Rodiče malých lesních průzkumníků měsíčně zaplatí školné 2 500 korun. V ceně mají oběd a svačinu.

Marína Dvořáková, Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme