Poděbradská základní škola Na Valech ponese Havlovo jméno

Poděbradská základní škola Na Valech jako první ponese jméno bývalého prezidenta Václava Havla, který přesně před měsícem zemřel. Nový nápis bude na budově školy odhalen dnes dopoledne. Poslední československý a první český prezident měl v mládí k Poděbradům velmi blízko. Ve středočeském lázeňském městě totiž několik let studoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel | Zdroj: Reuters

Václav Havel byl od roku 1947 tři roky studentem výběrové internátní školy krále Jiřího, která sídlila na poděbradském zámku. Právě tady se potkal také s režisérem Milošem Formanem, se kterým ho pojilo celoživotní přátelství.

Světoznámý režisér se sice dnešního slavnostního přejmenování školy nezúčastní, do budoucna s ní ale chystá spolupráci.

„Pozváni byli pouze spolužáci, co žili celý život v Poděbradech, ale s panem Formanem chystáme překvapení na letní měsíce a v současné době mohu říci, že se bude jednat o spolupráci v mediální oblasti,“ potvrzuje ředitel školy Vlastimil Špinka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Základní školy Václava Havla Vlastimil Špinka vysvětluje, co vedlo k přejmenování ústavu

Na Václava Havla často a rád vzpomíná také Jiří Mareček z Poděbrad. Nějaký čas s ním totiž obýval jeden z internátních pokojů. „Byl velice pilný, pracovitý, učil se neustále, hlavně, když se nemusel moc pohybovat. Byl to takový pohodlný, obtloustlejší hošík, velice slušný a úslužný,“ sdělil Radiožurnálu Mareček.

V roce 1990 bylo navíc Václavu Havlovi uděleno v Poděbradech čestné občanství, vysvětluje dále Špinka, a ve městě prý často pobýval.

Myšlenka přejmenovat poděbradskou základní školu Na Valech na školu Václava Havla se zrodila spontánně na jednání zastupitelstva města jen pár dnů po smrti bývalého prezidenta. Udělení čestného názvu škole se ovšem řídí přesnými zákony.

„Během čtyř dnů jsme získali souhlas paní Dáši Havlové, získali jsme souhlas krajské školní inspekce, středočeského úřadu i pěti odborů ministerstva školství,“ vypočítává poděbradský starosta Ladislav Langr.

„Celé tohle kolečko se vlastně podařilo stihnout za týden, takže na Čechy nebývale akční tempo,“ dodává ředitel Špinka s tím, že písemný souhlas paní Havlové ho svým obsahem velmi oslovil.

Přestože základní škola nemá se školou, na které Václav Havel studoval, téměř nic společného, protože vznikla až na konci 70. let, její přejmenování se i tak přímo nabízelo.

„My máme první školu, která byla otevřena v roce 1937, která se historicky jmenovala po Tomáši Garriguovi Masarykovi. Druhá škola byla léta pojmenována podle historického místa, kde se nachází, to znamená škola Na Valech. Takže se nabízelo tuto školu pojmenovat, když máme jednu školu po prvním prezidentu Československé republiky, tak jí pojmenovat po posledním prezidentu Československé republiky,“ dodává starosta.

Nápis Základní škola Václava Havla bude na budově poděbradské odhalen v 10 hodin dopoledne. Na slavnostním programu se podíleli také sami žáci.

„Dnes budu mít krátký projev o tom, kdy jsem poprvé uslyšel o panu prezidentovi Havlovi a co mě na něm zaujalo. Psal jsem ho společně se spolužáky i s panem ředitelem o hodině slohu,“ vysvětluje šesťák Vladislav Moravec.


Zvětšit mapu

Michal Trnka, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme