Pražské strážníky čekají pod vedením nového šéfa Šustera velké změny

Pražští strážníci mají nového šéfa. Na místo po Vladimírovi Kotroušovi, který čelí obžalobě z korupce, byl dnes slavnostně jmenován bývalý ředitel pohotovostní motorizované jednotky pražské policie Eduard Šuster. V následujících týdnech by pod jeho vedením měla začít velká proměna městské policie tak, jak ji už dříve představil primátor Bohuslav Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ředitel městské policie v Praze Eduard Šuster | Foto: Anna Königsmarková

Podle pražského primátora Svobody by strážníci měli přestat dublovat činnosti IZS a hlavně dopravní policie. Neměli by tedy už psát bločky, ale začít chodit a pomáhat v ulicích. A právě kroky k této proměně Bohuslav Svoboda od nového ředitele strážníků očekává.

„Já od něj očekávám to, že dokáže prosadit, aby městský strážník měl svůj vytčený úsek v Praze, kde se bude pohybovat, kde ho budou lidé znát, kde on bude znát je a z této vzájemné znalostní vazby potom budou vyplývat kvalitativně lepší výsledky jeho práce,“ uvedl primátor.

Primátor také věří, že právě Šuster, který je zkušeným policistou a vedl jednotku, která pořádek a bezpečí v Praze zajišťovala, tento úkol zvládne.

Zruší se lezci a potápěči?

K této proměně ale povede mnoho dílčích kroků, od personálních změn přes prodej policejních hummerů až po prověřování veřejných zakázek z dřívějška. Nový šéf ale všechny karty na stůl ještě nevyložil.

„Dávám si nějaký prostor na to, aby ty změny byly vykomunikovány dovnitř organizace i mimo ni, vykomunikovány s bezpečnostním výborem, s primátorem, se zastupitelstvem a v okamžiku, kdy je budeme oznamovat, aby pro tyto změny byla vykomunikována široká podpora,“ řekl Eduard Šuster.

městská policie, poutač | Foto: Eva Odstrčilová

Nicméně ve všem podstatném se Šuster s představami primátora Svobody ztotožňuje. Prozatím vyjednávané změny shrnul do obecných pojmů, jako štíhlejší a pružnější organizační struktura a koordinační dohoda s PČR a s tím související revize činností pražských strážníků:

„Nejsem přesvědčen, že všechny činnosti, které městská policie vykonává, vykonává oprávněně. A bude to předmětem určitých revizí a předmětem té koordinační dohody.“

To by mohlo znamenat například zrušení speciálních oddílů, jako jsou lezci nebo potápěči. Strážníci by se už také nemuseli starat o dopravu. Jak ale Eduard Šuster řekl, vše nejdřív musí projít revizí a až poté padne oficiální rozhodnutí.

Kromě toho nový šéf naznačil i změnu v platovém ohodnocení strážníků, která bude více závislá na jejich výkonu a kvalitě práce.

'Zakázky pod dohledem'

Šuster už dříve slíbil i revizi veřejných zakázek z minulosti a také prodej nepotřebné techniky. S obojím nadále počítá. Hummery a vznášedla jsou podle něj nepotřebnou minulostí u městské policie a také symbolickou výměnou za ně dostal od primátora jízdní kolo pro budoucí posilu strážnických cyklohlídek.

Na všechny další zakázky pro městskou policii Praha dohlédne, aby se podle primátora Svobody neopakovaly korupční aféry, jako za Vladimíra Kotrouše.

„Investice v oblasti městské policie jsou investice, které budou spadat do toho, čemu říkáme zakázky pod lupou. To znamená, že všechny informace o nich budou součástí veřejné informace,“ dodal primátor Svoboda.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme