Projekt Kardiovize Brno 2030 chce snížit rizika nemocí srdce a cév

Kardiovize Brno 2030 je název preventivního projektu, který má v následujících letech pomoci Brňanům předcházet nemocím srdce a cév.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardiolog při práci

Kardiolog při práci | Foto: Radana Schaeferová

„Vítám vás u nás na Kardio 6. Začneme měřením tlaku. Tlak se měří třikrát po sobě, z toho pak se zprůměruje ta hodnota, protože kdyby se měřil jen jednou, je to zavádějící. Tlak je sto dvacet osm na osmdesát,“ popisuje vstupní proceduru sestřička.

Renata Licková nedávno zažila rozsáhlé zmapování své tělesné kondice, srdce a cév. Patřila k lidem, které na základě náhodného výběru z centrálního registru pojištěnců pozvalo brněnské Mezinárodní centrum klinického výzkumu na vyšetření. Zjistila, že zdravá, ale má v těle vyšší hladinu tuku, než čekala.

Přehrát

00:00 / 00:00

S projektem Kardiovoize 2030 nás seznamuje Martina Pelcová

„Velké problémy nemám, ale přece jenom lehounké nadbytečné množství tuku, což jsem se teďka dozvěděla. Takže mně sestřička říká, co mám provádět,“ popisuje Renata Licková.

Cílem je přeměnit alespoň dvě až tři kila tuku na svaly.

Kromě paní Renaty se už výzkumu zúčastnilo téměř devět set lidí. Stali se tak součástí ambiciózního projektu, který vede doktor Ondřej Sochor.

„Kardiovize Brno 2030 je populačně-preventivní projekt, který má zaměření na populaci města Brna a snaží se ovlivnit hodnoty kardiovaskulárních rizikových faktorů,“ říká Ondřej Sochor a pokračuje:

„Prostřednictvím snížení těchto hodnot si slibuje, že v horizontu dvaceti let dojde také ke snížení úmrtnosti na srdečně cévní onemocnění. Chceme do Vánoc tohoto roku vyšetřit necelé dva tisíce lidí tak, aby to bylo jedno procento produktivní brněnské populace.“

Základem je prevence

Po Vánocích se spustí práce na dlouholetém preventivním programu, který Brňany naučí zdravému životnímu stylu, který nezatěžuje jejich srdce a cévy. Právě nemoci oběhové soustavy jsou pro Čechy největší hrozbou.

„V české populaci většina lidí se bojí nádorů, nádorových onemocnění, ve skutečnosti ale většina české populace umírá na onemocnění srdce a cév. Je to někde kolem padesáti procent. Rozhodně bychom chtěli být okresem s nejnižší mortalitou a morbiditou u produktivní populace za dvacet let v rámci České republiky,“ klade si za cíl Ondřej Sochor.

Zda se to podaří, budeme vědět v roce 2030.

Marína Dvořáková, Martina Pelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme