Půda obecního úřadu v Krumvíři ukrývala cenné dokumenty z historie obce

Půda obecního úřadu v Krumvíři na Břeclavsku vydala nečekaný poklad. Cenné dokumenty vypovídající o historii obce nalezli řemeslníci náhodou při opravách budovy. Několik stovek papírů a knih nyní třídí a čistí místní Spolek pro muzeum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z příprav výstavy Středověká kniha na dosah | Foto: Adriana Krobová

„Ctěná obec krumvířská, dovoluji si co nejponíženěji požádat o zaplacení léčebných výloh,“ čte úryvek z nalezené úřednické korespondence Věra Colledani ze Spolku pro muzeum Krumvíř.

Navíc ukazuje další písemnosti, které zabírají tři stoly v místnosti krumvířského muzea, zbytek pokladu pak ukrývají ještě další papírové krabice.

„Pro nás osobně, pro muzeum, mají největší cenu tyhle plány starých domů, tady jsou potravinové lístky a podobně,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na nalezené dokumenty se do obce Krumvíř jela podívat reportérka Štěpánka Kadlečková

Dokumenty čekaly na své objevení desítky let. Nebyly přitom nijak zvlášť archivovány, ležely na zemi v úplné tmě. Mapují tehdejší agendu obce - účetní knihy, korespondenci, seznam branců nebo knihu dlužníků.

„Ještě to všechno nemáme přebrané, je tady ještě dalších pět krabic. Pořád nevíme, co tam všechno je. Člověk se tím bude probírat rád a v pracovním oděvu, protože je to opravdu zašpiněné. Je třeba to vysát a odstranit prach. Hrozně se těšíme, jsou tady různé zákoníky, věstníky z Rakouska-Uherska, je zajímavé už to, co tam všechno je,“ říká Colledani.

Některé archiválie jsou podle ní staré i více než sto let.

„Nejstarší je kniha dlužníků z roku 1874, ale myslím, že nalezneme i něco staršího. A končí to potravinovými lístky v roce 1949, ty jsou velmi zajímavé, je to lístek jako poukázka na jedno kilo vánočního cukroví v roce 1949,“ uvádí.

Poté co nález prozkoumá i Státní okresní archiv v Mikulově, starosta obce Jaroslav Komosný by rád část písemností uchoval i pro další generace. Vloží je do schránky, do které přidá i něco ze současnosti a nechá opět uložit na půdu.

„Jsme rádi, že se našlo něco z naší historie. Jsou tam jména obyvatel, kteří tady jsou. Dozvěděli jsme se tam, kolik se platilo za krávu, za prase, za tele. Jsou to takové zajímavosti, kus historie obce,“ vypráví Komosný.

S pokladem, který vydala půda obecního úřadu chce Spolek pro muzeum postupně seznamovat veřejnost. První výstava začne už v prosinci.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme