Radnice Ostravy-Jihu vylučovala. Skončil místostarosta Radim Lauko

Radim Lauko už není místostarostou Ostravy-Jihu. Dnes ho odvolali zastupitelé a na jeho místo dosadili sociálního demokrata Karla Dehnera. Obvodní radnice se otřásla kvůli dřívějším problémům Radima Lauka. Třicetiletý politik musel odejít z ČSSD kvůli machinacím s přihláškami nových členů a manipulacím s členskými příspěvky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radnice městského obvodu Ostrava-Jih, ve výřezu Radim Lauko | Foto: ÚMOb Ostrava-Jih

Rychlé hlasování, žádná diskuze a Radim Lauko si může začít balit kufry.

Podle starosty nejlidnatějšího ostravského obvodu Karla Sibinského z ČSSD už jeho další setrvání na radnici nešlo dále protahovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelů sledovala reportérka Iva Havlíčková

„Pokud by situace zůstala taková, jaká je, zcela jistě by to poškodilo volební výsledek sociální demokracie v našem obvodě,“ tvrdí Sibinský.

O post na radnici Lauko přišel jen měsíc poté, co ho krajská konference sociálních demokratů vyloučila ze svých řad. Za praktiky, kterým se říká velrybářství.

„Samozřejmě že spousta lidí má tendence mít některé procesy pod kontrolou, a k tomu právě vedou nárůsty členské základny v některých organizacích. Pan inženýr Lauko byl spojován právě s touto činností,“ připomíná starosta Ostravy-Jihu.

Odvolaný místostarosta se bude bránit

Podle Radima Lauka jde ale o boj uvnitř ostravské ČSSD. Proti vyloučení ze strany i radnice se bude bránit.

„Skutky, které deklarují, jsou zástupné a cílem bylo to, co proběhlo na zastupitelstvu. Jsem si jist, že ústřední orgány strany mi vyjdou vstříc a rozhodnou, že vyloučení je neplatné,“ uvedl Lauko.

Odvolání místostarosty bylo hladké, jen pět zastupitelů hlasovalo proti. Mezi nimi radní Radovan Horák.

„Myslím, že až vyplavou na povrch záležitosti, které se dneska dějí v ostravské sociální demokracii, tak to bude obrovská ostuda,“ podotkl.

Sám Horák má ale problémy ve straně, jeho členství v sociální demokracii je pozastavené. Figuruje totiž na seznamu lidí, které policie obvinila z manipulování se zakázkami na frýdecko-místeckém magistrátu.

Martin Hromádka, Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme