Řeka Svitava na Blanensku je o něco čistější. Další obce mají čistírny odpadních vod

Na stavby čistíren odpadních vod a kanalizace na Blanensku za poslední dva roky přitekly stamilióny korun. Peníze směřovaly do stavby čistíren odpadních vod v obcích kolem řeky Svitavy a také na zlepšení kvality v Boskovické přehradě, která slouží jako záložní zdroj pitné vody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod v Hradci Králové

Čistírna odpadních vod v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

Nová čistírna odpadních vod stojí například ve Lhotě Rapotině. Nedávno na ní skončil roční zkušební provoz.

„Lhota leží přímo na toku řeky Svitavy a tím, že odkanalizování ústí de facto prostřednictvím náhonu přímo do toho toku, tak samozřejmě jsme byli neustále dotazováni z Povodí Moravy, kdy dojde tady k té situaci,“ říká nezávislý starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budování čistíren odpadních vod na řece Svitavě shrnuje Michal Záboj

Stavba nové čistírny odpadních vod a částečně i kanalizace ve Lhotě Rapotině, která čítá asi 330 obyvatel, přišla na 36 miliónů korun - sedm činil podíl obce, zbytek pokryla dotace. To, že odpadní vody už nekončí v řece Svitavě, je podle starosty Michal Sedláka viditelné.

„To, co před tím v podstatě v náhonu a v řece plavalo, tak je všechno pryč a je to jednoznačně viditelné, že ta voda je čistší,“ dodává Michal Sedlák.

Na novou čistírnu je více než po roce od dostavby ve Lhotě Rapotině napojeno asi devadesát procent domácností. Je tomu tak možná i proto, že obec každému zaplatila projekt na přípojku a vyřídila potřebné formality.

Ve Svitávce, která leží také na řece Svitavě, nedávno dostavěli novou čistírnu i kanalizaci. I tam podle místostarosty Jaroslava Zoubka z ODS se lidé houfně na kanalizaci připojují.

„Po třech měsících provozu máme připojeno zhruba 290 nemovitostí z celkového počtu 500, což beru jako dík těm občanům, co se připojili, že začali rychle svoje přípojky budovat,“ říká Jaroslav Zoubek.

Čistírna odpadních vod v Olomouci | Foto: Aleš Spurný

Novou čistírnu odpadních vod letos dokončili také v Doubravici nad Svitavou. Je na ni napojena také vedlejší obec Újezd u Boskovic. Další významnou akcí letošního roku pro čistění vod v regionu je pak projekt ochrany vod povodí řeky Dyje - II. etapa.

„Na Boskovicku se řeší projekt rekonstrukce čistírny odpadních vod, dva tisíce ekvivalentních obyvatel a kanalizace obcí, které souvisí s touhle lokalitou, s tou čistírnou. Celkový rozsah je tady asi 20 kilometrů kanalizací, čerpací stanice a vodovodní přeložky. Hodnota díla na Boskovicku je projektována na 190 miliónů, byla realizována za 140 s ročním předstihem,“ shrnuje manažer projektu Josef Gut.

Připravují se ale i další projekty. Asi nejdál je ten, který řeší odkanalizování obcí Senetářov, Krasová a Rudice, odkud splašky končí v podzemí Moravského krasu.

Michal Záboj, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme