Situace v NP Šumava se dramatizuje. Hrozí prý i jeho zrušení

Šumavský Národní park zanedlouho oslaví dvacet let od svého založení. Místo oslav se ale situace v parku v těchto dnech spíše dramatizuje. Nový ředitel plánuje zásahy proti kůrovci i v některých částech dosud bezzásahových zón. Ekologové mluví o hrozbě rozsáhlých holin a popření smyslu národního parku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské smrčiny se na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Šumavský národní park je se svou rozlohou 680 kilometrů čtverečních ze čtveřice českých národních parků největší. A také je tu nejrušněji. Spor o způsob péče o les v těch nejcennějších partiích se dostal do obrátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové o problematice těžby dřeva na Šumavě

Nový ředitel chce totiž zasahovat proti kůrovci i v některých částech prvních zón. Mělo by se těžit v celkem 12 lokalitách, kde se doposud nekácelo. Ján Stráský zdůrazňuje, že má jít o výběrovou těžbu. A existují podle něj i další možnosti:

„Teorie o boji proti kůrovci, věda o kůrovci, má celou řadu dalších nástrojů. Některé jsou méně přijatelné pro ochránce přírody, protože se jedná o určitý druh chemie. O tom budeme trpělivě jednat a zároveň budeme trpělivě říkat, že pro ochranu přírody bude velmi dobré, když se kůrovcová kalamita zastaví.“

Zruší se národní park?

Ekologické aktivisty záměry Jana Stráského nadzdvihly ze židlí. Jaromír Bláha z hnutí Duha má zato, že nový ředitel se chystá šumavskou přírodu zničit:

„Do horských lesů, které byly ponechány přírodě, které se samy obnovují a kde znovu vzniká divoká horská příroda, se chystá pustit těžební firmy a dokonce se chystá přírodě vyhlásit chemickou válku. Chce stříkat insekticidy, jedovaté látky, plošně na Národní park z letadel. Samozřejmě důsledek toho bude zrušení Národního parku na papíře. Ani my, ani lidé v České republice nechceme, aby Šumava fungovala jako nějaký etiketní podvod.“

Poslední slovo ve sporu o způsob zásahu proti kůrovci bude mít ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. A ten chce nejprve vědět třeba to, kde a jak se zasahovalo v minulosti:

„Protože jedna věc je proklamace toho, že je to bezzásahové a druhá věc je život sám. Například jestli nebyly uděleny výjimky k tomu, že by se v některé takové oblasti kácelo.“

Podle ministra je také potřeba brát v úvahu novou zónaci - některá území, která jsou dnes první zónou, už v budoucnu mezi nejpřísněji chráněná území nemusí patřit.

Vědci nesouhlasí

Vědci s prolomením hranice bezzásahovosti nesouhlasí. Aktuální plán boje proti kůrovci podle Jakuba Hrušky porušuje základní principy ochrany přírody v tak vzácném území:

„Skutečně mám obavu o osud toho území jako Národního parku, protože se tady v tuto chvíli právě promrhává obrovská příležitost, aby se Národní park Šumava stal skutečným národním parkem, kde na části rozlohy bude skutečně vládnout příroda a kde ten národní park nebude ‚vzorným lesním závodem‘. V tom právě spočívá cennost národního parku, že je jiný, než zbytek území republiky.“

Počet stromů napadených kůrovcem by letos měl být nižší a kůrovcová kalamita bude gradovat hlavně v okolí Srní a Prášil.

Otázka těžby dřeva v Národním parku Šumava je tématem dnešního Speciálu Martina Veselovského, který Radiožurnál vysílá od 17 hodin z Modravy na Šumavě. Přímý videopřenos nabízíme také na našem webu zpravy.rozhlas.cz. Poté, co diskuse skončí, u nás najdete záznam.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme