Situace v NP Šumava se dramatizuje. Hrozí prý i jeho zrušení

Šumavský Národní park zanedlouho oslaví dvacet let od svého založení. Místo oslav se ale situace v parku v těchto dnech spíše dramatizuje. Nový ředitel plánuje zásahy proti kůrovci i v některých částech dosud bezzásahových zón. Ekologové mluví o hrozbě rozsáhlých holin a popření smyslu národního parku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horské smrčiny se na Šumavě

Horské smrčiny se na Šumavě | Foto: Ministerstvo životního prostředí

Šumavský národní park je se svou rozlohou 680 kilometrů čtverečních ze čtveřice českých národních parků největší. A také je tu nejrušněji. Spor o způsob péče o les v těch nejcennějších partiích se dostal do obrátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Lucie Husárové o problematice těžby dřeva na Šumavě

Nový ředitel chce totiž zasahovat proti kůrovci i v některých částech prvních zón. Mělo by se těžit v celkem 12 lokalitách, kde se doposud nekácelo. Ján Stráský zdůrazňuje, že má jít o výběrovou těžbu. A existují podle něj i další možnosti:

„Teorie o boji proti kůrovci, věda o kůrovci, má celou řadu dalších nástrojů. Některé jsou méně přijatelné pro ochránce přírody, protože se jedná o určitý druh chemie. O tom budeme trpělivě jednat a zároveň budeme trpělivě říkat, že pro ochranu přírody bude velmi dobré, když se kůrovcová kalamita zastaví.“

Zruší se národní park?

Ekologické aktivisty záměry Jana Stráského nadzdvihly ze židlí. Jaromír Bláha z hnutí Duha má zato, že nový ředitel se chystá šumavskou přírodu zničit:

„Do horských lesů, které byly ponechány přírodě, které se samy obnovují a kde znovu vzniká divoká horská příroda, se chystá pustit těžební firmy a dokonce se chystá přírodě vyhlásit chemickou válku. Chce stříkat insekticidy, jedovaté látky, plošně na Národní park z letadel. Samozřejmě důsledek toho bude zrušení Národního parku na papíře. Ani my, ani lidé v České republice nechceme, aby Šumava fungovala jako nějaký etiketní podvod.“

Poslední slovo ve sporu o způsob zásahu proti kůrovci bude mít ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. A ten chce nejprve vědět třeba to, kde a jak se zasahovalo v minulosti:

„Protože jedna věc je proklamace toho, že je to bezzásahové a druhá věc je život sám. Například jestli nebyly uděleny výjimky k tomu, že by se v některé takové oblasti kácelo.“

Podle ministra je také potřeba brát v úvahu novou zónaci - některá území, která jsou dnes první zónou, už v budoucnu mezi nejpřísněji chráněná území nemusí patřit.

Vědci nesouhlasí

Vědci s prolomením hranice bezzásahovosti nesouhlasí. Aktuální plán boje proti kůrovci podle Jakuba Hrušky porušuje základní principy ochrany přírody v tak vzácném území:

„Skutečně mám obavu o osud toho území jako Národního parku, protože se tady v tuto chvíli právě promrhává obrovská příležitost, aby se Národní park Šumava stal skutečným národním parkem, kde na části rozlohy bude skutečně vládnout příroda a kde ten národní park nebude ‚vzorným lesním závodem‘. V tom právě spočívá cennost národního parku, že je jiný, než zbytek území republiky.“

Počet stromů napadených kůrovcem by letos měl být nižší a kůrovcová kalamita bude gradovat hlavně v okolí Srní a Prášil.

Otázka těžby dřeva v Národním parku Šumava je tématem dnešního Speciálu Martina Veselovského, který Radiožurnál vysílá od 17 hodin z Modravy na Šumavě. Přímý videopřenos nabízíme také na našem webu zpravy.rozhlas.cz. Poté, co diskuse skončí, u nás najdete záznam.

Lucie Husárová 1, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme