V budějovické nemocnici leží kvůli nebezpečné chřipce typu A už 17 pacientů

V českobudějovické nemocnici je hospitalizováno 17 osob s chřipkou tipu A. Potvrzeny jsou i případy chřipky typu H1N1, tedy takzvané prasečí chřipky. Jedna žena na následky těžké chřipky zemřela. U většiny je stav komplikovaný kombinací chřipky a oslabeného imunitního systému. Zákaz návštěv platí v českobudějovické a táborské nemocnici, od zítřka se pro návštěvy zavře strakonická nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nemocnice v Českých Budějovicích | Foto: Nemocnice České Budějovice

Pacientů s chřipkou přibývá ve všech věkových kategoriích. Ohrožené jsou malé děti, starší osoby, lidé s oslabenou imunitou a dlouhodobě nemocní.

Počty hospitalizovaných osob se v průběhu dne mění. Přibývají nově nemocní, část pacientů se léčí doma.

Ambulantní léčba v jihočeské nemocnici je velmi nárazová a náročná. Situace ale zatím není kritická, v nemocnici mají zásoby léků i lůžkovou kapacitu.

Sociálně demokratický hejtman Jiří Zimola apeluje na obyvatele regionu, aby nepodceňovali příznaky onemocnění a dodržovali preventivní hygienická opatření.

Kraj je připravený svolat komisi, která rozhodne o mimořádných opatřeních.

I František Kotrba z krajské hygienické stanice apeluje na důsledné dodržování prevence. Lidé mohou zmírnit riziko například důkladným mytím rukou či používáním jednorázových kapesníků.

„Chřipka je onemocnění virového původu a vysoce nakažlivé. To znamená, že kontaminovány mohou být kliky u dveří, madla v autobusech, může dojít k přenosu podáním ruky. Cesty dalších akutních respiračních infekcí jsou i vzduchem, takže dodržování i nějaké osobní zóny a samozřejmě posilováním vlastního organismu, otužováním, přísunem vitamínů a podobně,“ doplnil Kotrba.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme