V Humpolci se soutěží o titul nejlepšího tesařského učně Vysočiny

Tesařští učni z Vysočiny už druhý den soutěží v Humpolci. Klání budoucích řemeslníků s letitou tradicí je i letos pod taktovkou Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů. Smyslem soutěže není najít nejlepšího, ale vzbudit v učních zájem se jím stát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Humpolecký tesařský učeň Honza Kratochvíl

Humpolecký tesařský učeň Honza Kratochvíl | Foto: Olga Štrejbarová

I když si mistři v posledních letech stěžují na klesající manuální zručnost mladých učňů, právě tato soutěž má budoucnost a nadšení šikovných tesařů zajistit.

V dílnách humpoleckého učiliště právě probíhá soutěž mladých tesařů. Jejich úkol je nelehký a někteří z nich nevěří, že svůj "majstrštyk" za dva dny stihnou. ale snaží se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soutěž mladých tesařů sledovala i reportérka Olga Štrejbarová

„Staví se čtyřpatrový holubník. Mají plánky, podle kterých musejí dodržet kóty. Musejí si určit způsob dřevěných spojů. Přimhouřit oko jde na materiálech, hodnotíme zejména správnost rozměrů,“ říká hodnotící porotce Břetislav Kocián.

Zatímco loni myslivci z Vysočiny potřebovali krmelce, dnes je poptávka po holubnících, a tak se letos soutěží v tom, kdo udělá nejlepší holubník.

Soutěží i Honza Kratochvíl, žák třetího ročníku. „Já k tesařině mám vztah odmala a baví mě to hodně. Mám dílnu a tam jsem denně. Kamarádi mi často chodí pomáhat,“ popisuje.

Podle svých slov vyhrát nemusí. Zkrátka ho to baví., stejně jako jeho kolegy z Jihlavy nebo Tábora. I ti budou až do čtvrtečního odpoledne usilovat o to, vytvořit ten nejlepší holubník a stát se nejlepším tesařem na Vysočině.

„Mým snem je stát se dobrým tesařem a mít hodně práce," uzavírá Honza.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme