V Karlovarském kraji zvítězila ČSSD, politici ale spíš hovoří o prohře

Volby do Poslanecké sněmovny skončily v Karlovarském kraji vítězstvím ČSSD. V těsném závěsu překvapivě následovalo hnutí ANO 2011, poslední možné křeslo ve sněmovně pak získala KSČM. Jiné strany voliči do Poslanecké sněmovny z Karlovarského kraje neposlali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný | Zdroj: ČTK

Výsledek voleb nepotěšil politiky ve štábu sociální demokracie. Do sněmovny sice míří dva její zástupci, podle hejtman kraje a staronového poslance Josefa Novotného ale nemůže být budoucí vláda stabilní.

„Celostátně sociální demokracie nedostala od voličů šanci, aby mohla něco změnit. Moje prognóza je taková, když jsem slyšel pana Babiše a další, že nechtějí vládnout, že chtějí být pouze v Poslanecké sněmovně, tak že budou do roka předčasné volby. A to už lidi otráví úplně definitivně, takže účast bude daleko nižší,“ poznamenal k výsledku voleb hejtman Novotný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobněji se výsledkům voleb v Karlovarském kraji věnovala Andrea Strohmaierová

Dobrá nálada naopak panuje u hnutí ANO 2011. V Karlovarském kraji ho volilo přes 21 procent lidí. Voliči do sněmovních křesel poslali dva členy strany. Lídr Roman Procházka je hodně spokojený a slibuje, že pro lidi v regionu udělá maximum.

„Především je třeba se pokusit zachránit lázeňství. Dále je to to, co jsme říkali o dopravě, protože to přinese další zaměstnanost, ale pak jsou to samozřejmě i ty centrální programové kroky, to znamená rekonstrukce státu obecně a všechny zákony, které k tomu patří,“ připomněl Procházka.

Procentuální zisk hlasů a obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Nejvýraznější posun zaznamenala KSČM. V regionu skončila na třetím místě s jedním mandátem do sněmovny, v křesle však nezasedne dlouholetý poslanec Pavel Hojda, ale náměstek hejtmana Jaroslav Borka. Výsledek ho zaskočil.

„Na druhou stranu samozřejmě cítím odpovědnost těm lidem, kteří hlas do schránky vložili. Dostal jsem se do velmi složité situace, neboť vykonávám funkci náměstka a teď je přede mnou funkce poslance. Musím se rozhodnout mezi jednou, nebo druhou,“ říká Jaroslav Borka.

Začínají povolební jednání. Vítězná ČSSD se už sešla s komunisty

Číst článek

TOP 09 sice v kraji výrazně překročila pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny, svého regionálního zástupce ale ve sněmovně mít nebude. Podle bývalého poslance strany Rudolfa Chlada jde o patovou situaci.

„Pochopitelně se dalo předpokládat, že volby dopadnou tak, jak dopadly. Mám pocit, že z toho není východisko a bude hodně těžké se dohadovat, protože to složení, které je, podle mě je z části patové. Další předčasné volby by nám určitě nikomu neprospěly,“ podotkl Chlad.

Neúspěch potkal i ODS. Dveře do Poslanecké sněmovny jí zůstaly v Karlovarském kraji uzavřené. Je to špatná situace pro stranu, výprask od voličů a ODS v podstatě doplatila na nedávné dění kolem ústředí strany, komentoval situaci lídr a exposlanec Jan Bureš. Nová vláda navíc podle něj dlouhého trvání mít nebude.

„Sedm stran v Poslanecké sněmovně je příliš mnoho na to, aby se byly schopné spolu domluvit. Navíc si myslím, že bude velký zájem ze strany Andreje Babiše, aby tady nové předčasné parlamentní volby byly,“ míní Bureš.

V Karlovarském kraji přišlo k volbám pouhých 52 procent voličů. Je to nejméně z celé České republiky.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme