V Pardubicích si připomenou památku tureckých vojáků, kteří zde zemřeli za 1. světové války

V Pardubicích si dnes připomenou památku pěti stovek tureckých vojáků, kteří během první světové války zemřeli v pardubické vojenské nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická kolona na bojišti v dnešní Sýrii. Turecko ztratilo statisíce mužů a první světovou válku prohrálo | Foto: repro, Břetislav Tureček

Pietní akt se každoročně koná u hrobu na městských hřbitovech a to 18. března, protože na tento den připadá v Turecku státní svátek u příležitosti založení Turecké republiky v roce 1915. Turci v tento den uctívají památku všech obětí válek.

„Za první světové války rakouská vláda vybudovala v Pardubicích největší válečnou nemocnici, která měla název Karanténa. Ze všech bojišť sem byli sváženi ranění vojáci, aby se zde doléčili. Tímto způsobem se do Pardubic dostali také turečtí vojáci, kteří zde byli léčeni. Bohužel někteří vojáci svá zranění nepřežili a na jejich následky zemřeli. Na městském pardubickém hřbitově je pohřbeno celkem 508 tureckých vojáků,“ vysvětlil bývalý pracovník pardubické radnice Evžen Báchor.

Pietní akt začne v 11 hodin.

Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme