V pražských Letňanech se ve vodovodu objevilo větší množství legionelly

Ve vodovodním potrubí v pražských Letňanech se objevilo větší množství bakterie legionella. V Příborské ulici tam hygienici naměřili asi desetinásobek doporučené hodnoty. Zítra budou odebírat vzorky teplé vody v okolních domech, které jsou napojené na stejné potrubí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodovodní kohoutek (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial 2.0 Generic, Bart

Podle hygieniků by se bakterie mohla dál vyskytoval v potrubí v ulicích Bukovecká, Dobratická, Chlebovická a v části ulice Tupolevova. Doporučují proto, aby si obyvatelé této části Letňan neomývali obličej a hlavu teplou vodou.

Vodu – teplou i studenou – by lidé měli před použitím odtáčet. Viditelně opotřebené hlavice u sprch by měli vyměnit nebo vydezinfikovat.

Legionella je bakterie, která vyhledává vlhké prostředí a určité složení kovů. Daří se jí ve vodovodních potrubích, ventilačních zařízeních nebo v klimatizacích.

Ohrožení znamená zejména pro lidi, jejichž organismus je nějakým způsobem oslabený, ale onemocnět může i člověk zcela zdravý.

Onemocnění se projevuje horečkami, bolestí hlavy či kašlem, malátností, případně bolestmi břicha či průjmem.

Bakterie Legionella pneumophila může způsobit legionelózu, akutní horečnaté onemocnění | Foto: volné dílo United States Department of Health and Human Services wikiskripta.eu

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme