V rámci dvoustého výročí klatovského karafiátu pěstitelé představí nový druh

Při vyslovení jména města Klatovy se mnoha lidem vybaví jeden z jeho symbolů – klatovský karafiát. Tento různobarevný kvítek letos slaví už dvousté výročí, od středy tohoto týdne zdobí zahradu karafiátníků pamětní deska a další významná akce přijde koncem června. Pěstitelé totiž představí další nový druh.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karafiát

Karafiát | Foto: Fotobanka stock.xchng

V roce 1813 se do Klatov z Napoleonských válek vrátil rytmistr baron Volšanský a s sebou přivezl i semínka drobnokvětého francouzského karafiátu.

Vyšlechtil z něj dnešní podobu klatovského karafiátu a postupem času prý vzniklo až šest set druhů této květiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii a současnosti klatovského karafiátu informovala Jitka Englová

„S tímto číslem bych si dovolil polemizovat. Bylo tady deset zahradníků, kteří měli živnost prodejem karafiátů.A protože si každý vydával svůj katalog, tak byť měl stejný karafiát jako soused, zařadil ho do svého katalogu. Tím pádem bylo deset katalogů, šedesát druhů a vzniklo číslo 600,“ upřesňuje pěstitel klatovských karafiátů Pater Pošefka.

Dnes se užívá takzvaná Čechurova soustava, která stanovuje určitá pravidla a podle které existuje zhruba sedmdesát druhů klatovských karafiátů.

Podle Pošefky je vyšlechtění nového karafiátu velmi náročné na čas. Trvá to prý asi pět až sedm let.

Nový karafiát i brožura

Nový karafiát se představí i letos v rámci dvoustého výročí. Vyšlechtil ho právě Peter Pošefka a dal mu jméno po významnému jezuitovi Vojtěchu Chanovském, který je pohřben v místních katakombách a letos uplyne 370 let od jeho smrti.

„Bylo krásným zvykem u pěstitelů klatovských karafiátů, že dávali jména po významných osobnostech, které měly nějaký vztah k městu Klatovy,“ vysvětluje své rozhodnutí pěstitel.

Klatovské karafiáty se na rozdíl od těch zahraničních mohou pyšnit téměř všemi odstíny barev. Výjimkou je jen modrá, zelená a černá.

K výročí karafiátů vznikla pamětní mince a také nová brožura, jejímž autorem je Ivan Rubáš.

„Navazuju na profesora Švece, který vydal Dějiny karafiátů v roce 1926. Trochu jsem to rozvedl, co se týká historie,“ říká ke své knize Rubáš.

Minulost a současnost klatovských karafiátů je jasná. Pro jejich budoucnost jsou ale jsou ale nejdůležitější pěstitelé, kterých ale podle Pošefky zbývá jen devět na světě.

Kdo bude chtít vidět nový karafiát, může zajít 28. června mezi 17. a 20. hodinou zdarma do klatovských katakomb, kde bude slavnostně představen. Počátkem července se pak bude v zahradě karafiátníků konat výstava klatovských karafiátů.

Jitka Englová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme