Z bývalé věznice v Uherském Hradišti by mělo být muzeum. Zatím ale chátrá

Bývalá věznice stojí přímo u autobusového nádraží a pro řadu návštěvníků je vlastně první co v Uherském Hradišti uvidí. Zvenku vypadá trochu hrůzostrašně - opadaná omítka a zrezlé husté mřížoví v oknech přidávají stavbě z devatenáctého století na ponurosti. Po převratu v únoru 1948 sem putovali lidé nepohodlní režimu, umučeno tu bylo 29 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

foto z filmu Kauza Uherské Hradiště Kristiny Vlachové | Foto: Česká televize

„Když se tam člověk dostane, ocitne se opravdu v jiném světě, odtrženém od zbytku města. Jako by se přenesl o 40 let nazpět,“ myslí si Petr Slinták z iniciativy Memoria, která usiluje o důstojné využití uherskohradišťské věznice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Evy Rajlichové z bývalé věznice v Uherském Hradišti

Město chtělo získat rozsáhlý objekt do svého vlastnictví několik let, ale nakonec radnice od svého plánu ustoupila. Starosta Květoslav Tichavský ale tvrdí, že město bude i v budoucnu sledovat vývoj kolem věznice:

„Určitě budeme rádi, když najdeme nějaké zdroje. Chceme pomoci, na tom jsme se shodli všichni. Z části věznice by mělo být muzeum totality, na tom chceme participovat.“

Náklady na rekonstrukci objektu by ale šly do stamilionů korun. Podobné muzeum jako by mohlo vzniknout ve věznici v Uherském Hradišti mají třeba v rumunském Sighetu, navíc ve velmi podobném objektu, v Budapešti i v Berlíně.

Bývalá věznice v Uherském Hradišti | Foto: Marek Malůšek

„Pro nás je podstatné, aby byly pro muzejní účely zachovány historicky nejpodstatnější části areálu. Jde o trakt samotek a část traktu, který přiléhá k vězeňské kapli. Objekt má svoji cenu již ve své kompaktnosti a kdyby se pro to pamětní místo využilo zcela symbolicky jen pár místností, tak by to zdaleka nesplnilo muzejní účel a potenciál, který v sobě objekt dodnes nese,“ dodává Petr Slinták.

Věznice v Hradišti se dostala i do filmu - na konci 80. let tu natáčel Jiří Svoboda film Jen o rodinných záležitostech, a nedávno se tu natáčel film Klíček.

Pro veřejnost zůstává věznice zatím uzavřená, během letošní filmové školy ožila alespoň její fasáda a to díky videoartovým projekcím.

Eva Rajlichová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme