Z nemocnice v Jihlavě vozí krev ke zpracování do Prahy. Produkty pak uloží do krevní banky
Desítky dárců míří od pondělí do čtvrtka na hematologicko-transfuzní oddělení v jihlavské nemocnici. Po 7 až 8 minutách jim odeberou necelý půllitr vzácné tekutiny. Ta se pak odváží do transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Praze. A řidič si nesmí dávat na čas.
Odebranou krev z jihlavské nemocnice vozí pan Zdeněk Vetchý. V autě už má připravený přepravní box.
„V první řadě založíme teploměr, který hlídá teplotu v boxu. Potom se přendají sem vzorky od dárců, uzavře se to,“ popisuje proces nakládání materiálu Zdeněk Vetchý.
Velkou lednici s krví dárců dává pan Zdeněk do kufru osobního auta. Celá se přesune do tohoto prostoru, zapne se opět chlazení v rozmezí od 21 do 24 stupňů, v malém kufru je od 2,2 až 6 stupňů.
Krev by se měla přepravit do šesti hodin. Při současných omezeních na modernizované dálnici D1 se panu Vetchému podaří většinou do limitu vejít. Nejkratší doba transportu jsou pak dvě hodiny.
„Pokud přijedu déle, musím zavolat do Zbraslavi. Oni s tím počítají,“ dodává řidič Zdeněk.
S krví se nic nestane, protože je uchovávána při potřebné teplotě a vydrží přepravu i delší než šest hodin.
„Mám magnetický majáček, který v případě zácpy nebo kolony dám na střechu a snažím se projet, abych se vyhnul koloně. A ten mi pomáhá prakticky k včasnému dovozu,“ odhaluje pan Vetchý metody, jak se dá přeprava urychlit.
Majáček využívá tak nejen na dálnici, která je plná omezení a uzavírek, ale také v případě kolony. Řidiči mu pak většinou dávají přednost.
„Někdy se stane, že se kamion najede do boku, ale když potom vidí ve zpětném zrcátku, že tam bliká majáček, tak se zase rozmyslí a vrátí se zpátky,“ dodává.
Cesta krve však začíná jinde: na hematologicko-transfuzním oddělení v Jihlavě, kde je většinou docela rušno.
„Podívejte se tady do odběrového boxu, tam leží šest dárců, kterým sestřičky odebírají krev do takových plastikových vaků a skladuje se tady v expedici,“ vysvětluje vrchní laborantka hematologicko-transfuzního oddělení jihlavské nemocnice Irena Francálková.
V expedici krev chvíli leží, aby vychladla, poté ji balí do přepravních boxů, které vypadají jako box na potraviny. Pak ji řidič odveze. Do boxu se vejde asi 70 balíčků krve.
Na jednom z odběrových lehátek leží i pan Jiří. Krev daruje opakovaně: někdy jednou ročně, jindy čtyřikrát. Daroval už celkem 17 litrů krve. Pokaždé mu po sedmi až osmi minutách odeberou necelý půllitr životně důležité tekutiny.
Přízemí Českého rozhlasu na Vinohradech se opět promění v transfúzní stanici
Číst článek
„Poprvé jsem začal dávat na vojně v Popradě. Po 10 letech, jelikož manželka byla na operaci a málem už tady nebyla, tak začal jsem dávat znova,“ vysvětluje svoji motivaci Jiří.
„Provádíme tady odběry plné krve a potom ty plné krve vozíme ke zpracování do Fakultní nemocnice Praha, do transfuzního oddělení na Zbraslavi. Tam z krve vyrobí transfuzní přípravky, oddělí plazmu od erytrocytů. Ty transfuzní přípravky nám pak expedují zpátky,“ popisuje cestu a zpracování krve Irena Frencáková.
Krev tam, krevní produkty zpět
Plná krev se v odebrané podobě vlastně nepoužívá. Nejprve se rozdělí na jednotlivé složky a vzniknou tak krevní produkty. Do Jihlavské nemocnice se pak vrací přibližně jedna třetina zde odebrané a do Prahy ke zpracování odvezené krve.
Balíčky čerstvé krve se postupně liší barvou podle toho, jak tekutina chladne. Když je v létě hodně teplo nebo v zimě silné mrazy, provádí na oddělení zátěžový test, aby zjistili, zda bude krev v pořádku i po šesti hodinách.
Řidič vozí krev tak dlouho, až dosáhne maximálního času, kdy musí být dopravena. Když jsou klimatické podmínky extrémní, doba transportu je schválně prodlužována, aby se zjistilo, po jak dlouhé době bude krev ještě v pořádku.
Na hematologicko-transfuzní stanici skladují krev v takzvané krevní bance, výstižnější by bylo říci v mrazírně. Husí kůže naskakuje hned, co se vkročí do místnosti, kde se nacházejí samé lednice a mrazicí boxy.
V boxu, kde je -31 stupňů Celsia, jsou uchovány zmražené plazmy. Ty se musí před podáním pacientovi rozmrazit. Rozmrazují se ve speciálních rozmrazovacích boxech nebo ve vodní lázni při 37 stupních Celsia.
V dalších chladicích zařízeních jsou uchovávány červené krvinky. Ty ale nesmějí zmrznout, proto jsou uchovávány jen při 2 až 8 stupních. Teplota chladicích zařízení je pak monitorována 24 hodin denně.
Krve prý mají v jihlavské nemocnici dostatek, a pokud by přece jen scházela, využijí nabídky z jiných zařízení. Další dárce ovšem kdykoli rádi přivítají.