Češi skončili na Baltika Cupu druzí, vyhráli Finové

Čeští hokejisté skončili na moskevském Baltika Cupu na druhém místě a opět potvrdili, že se jim na poslední mezinárodní akci roku daří. Od roku 1997 totiž neskončili hůře než na stříbrném stupínku. Ve svém závěrečném zápase prohráli s Ruskem 2:3 až po samostatných nájezdech. O konečném pořadí rozhodlo severské derby mezi Finskem a Švédskem, které skončilo výhrou Suomi 2:1. Finové tak vyhráli celý turnaj a upevnili si vedení v Euro Hockey Tour.

ČR - Rusko

ČR - Rusko | Zdroj: ČTK

Celý turnaj se vydařil především mladému pardubickému útoku Kolář, Koukal, Průcha. Petr Průcha byl navíc vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje. Jeho spoluhráč Petr Koukal byl zařazen do All Star týmu.

Trenér Slavomír Lener udělal oproti vítěznému utkání s Finskem dvě změny v sestavě. Jen na střídačce zůstal s naraženým stehnem obránce Miroslav Blaťák a do branky se místo Adama Svobody postavil gólman místního CSKA Dušan Salfický. V úvodu byli sktivnější čeští hokejisté a už ve čtvrté minutě se zásluhou Průchy dostali do vedení. Průcha se na Baltika Cupu prosadil už potřetí. Rusové vyrovnali o čtyři minuty později, kdy se trefil Prokopjev. Domácí gól povzbudil a před brankářem Salfickým bylo pořádné horko. Jenže gólman CSKA předváděl výborné zákroky a přiváděl ruské útočníky k zoufalství. V úvodu druhé třetiny byl sám před gólmanem Podomackým Průcha, ale tentokrát neuspěl. Salfický držel nadále naděje českého týmu hlavně při přesilovkách domácích. Ve dvaatřicáté minutě už ale kapituloval po střele Guskova. Trenér Lener poté stáhl hru na tři útoky a nechal odpočívat trio Jaroš, Marek, Dlouhý. Čeští hráči se snažili vyrovnat a dostali soupeře pod tlak. Hlavačka ale pálil jen do tyče a Malinský nedokázal překonat ležícího ruského brankáře. Do třetí třetiny už nenastoupil zraněný Malinský. V obraně zaskakoval útočník Balaštík, jehož místo v útoku Michala Mikesky zaujal Radek Dlouhý. Češi se nakonec vyrovnání přece jen dočkali, když přesilovku využil Jaroslav Hlinka. Prodloužení změnu skóre nepřineslo, a tak na řadu přišly nájezdy. Za ruský tým proměnil všechny tři pokusy Andrej Kovalenko, zatímco po brance Michala Supa se z následných dvou nájezdů prosadil Průcha jen jednou.

Rusko - Česká republika 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0), nájezdy 3:2

Branky a nahrávky: 8. Prokopjev, 32. Guskov (Bucajev, Jačmeněv), rozhodující nájezd Kovalenko - 4. Průcha (Kolář), 58. J. Hlinka (Divíšek, Koukal)
Rozhodčí: Laaksonen (Fin.) - Makarov, Olenin (oba Rus.)
Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1
Diváci: 8000

Rusko: Podomackij - Guskov, Proškin, Tverdovskij, Rjabykin, Skopincev, Čebaturkin, Rjazancev, Vyšedkevič - Kovalenko, Bucajev, Jačmeněv - Sušinskij, Prokopjev, Zatonskij - Drozděckij, Koroljov, Mozjakin - Volkov, Skugarev, Dobryškin. Trenér Viktor Tichonov

Česká republika: Salfický - Malinský, Hejda, Čáslava, Hamr, Hlavačka, M. Čech - J. Hlinka, Divíšek, Sup - Kolář, Koukal, Průcha - Trávníček, Mikeska, Balaštík - Jaroš, Marek, Dlouhý. Trenéři Slavomír Lener, Vladimír Růžička a Antonín Stavjaňa

Finsko - Švédsko 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 21. Aalto (Nummelin), 60. Kuhta (Peltonen, Söderholm) - 24. Eriksson (Rhodin)
Rozhodčí: Zacharov - Oskirko, Šeljanin (všichni Rus.)
Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0
Diváci: 5350

Finsko: Norrena - Nummelin, Niemi, Karalahti, Söderholm, Mikkola, Mäntylä, Helenius, Niskala - Dahlman, Aalto, Peltonen - Kuhta, Sahlstedt, Virta - Eloranta, Voutilainen, Rintanen - Valtonen, Hauhtonen, Pyörälä. Trenér Raimo Summanen

Švédsko: Liv - Rhodin, T. Johansson, Lindman, Hallberg, Magnus Johansson, Frögren, Jonsson, Svensson - Hedström, Franzén, Eriksson - Nordgren, Persson, Carlsson - Kollar, Lundqvist, Tolsa - Kahnberg, Hagos, Söderström - Petterson. Trenér Hardy Nilsson