První mistrovství Evropy ve fotbale v roce 1960 ovládly země východního bloku. Československo získalo bronz

Každé fotbalové mistrovství Evropy přineslo nespočet příběhů a zajímavých událostí. Před pátečním startem letošního šampionátu v Německu některé z nich připomínáme. Přečtěte si o turnaji v roce 1960, kde Československo slavilo bronz. Hlavní hvězdou byl ale tehdy legendární gólman Lev Jašin, který pomohl Sovětskému svazu k triumfu.

SERIÁL RADIOŽURNÁLU SPORT Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce Josefa Masopusta letí nahoru, právě dal Brazilcům ve finále MS 1962 v Chile gól na 1:0

Josef Masopust táhl Československo na Euro 1960 i o dva roky později na mistrovství světa v Chille | Zdroj: Reprofoto ČT

V roce 1960 poprvé evropské země bojovaly o titul na kontinentálním šampionátu. Turnaj, který tehdy hostila Francie, ovládl Sovětský svaz. A to i díky jednomu z nejlepších brankářů historie Lvu Jašinovi. Evropského šampionátu před 64 lety se ale zúčastnilo i Československo, které vybojovalo bronz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak Československo vybojovalo bronz na historicky prvním mistrovství Evropy ve fotbale

Historicky první mistrovství Evropy ovládly země východního bloku. Braly všechny tři medaile. Československý výběr nejprve v Marseille podlehl pozdějším šampionům ze Sovětského svazu 0:3, aby následně na stejném místě porazil domácí Francouze 2:0. Domů se tak výběr legendárního trenéra Rudolfa Vytlačila vracel s bronzem. 

„Dostat se do reprezentace je sen každého hráče. Ze začátku jsem hrál pravou spojku ještě s Ladislavem Pavlovičem, ale potom, když jsem přešel už na pozici záložníka, byla konkurence opravdu veliká,“ vzpomínal v Paměti národa bývalý reprezentant Josef Vojta.

‚Černý panter‘ Jašin

Polovina z bronzové party se pak vydala o dva roky později i na mistrovství světa v Chile, kde Československo vybojovalo stříbrné medaile. Oba turnaje zažila i tehdejší brankářská hvězda Sovětského svazu. Titul mistra Evropy ve Francii v roce 1960 znamenal pro Jašina vrchol reprezentační kariéry.

Brankář, kterému se v Evropě přezdívalo černý panter a v Jižní Americe černý pavouk, je neodmyslitelně spjatý s čapkou, kterou při zápasech nosil na hlavě. Jašin byl také prvním brankářem, který začal ve větší míře hrát nohama a byl průkopníkem chytání v rukavicích.

„Když byl mokrý míč, brankáři nebyli schopni ho chytat do holých rukou. Bylo to, jako když chytáte vánočního kapra ve vaně. Nosil kožené rukavice a my ho kopírovali. A na nich měl našité takové puntíky, na prstech a na dlani, aby to trošku lepilo,“ vzpomínal bývalý brankář Ivo Viktor.

Brankář se Zlatým míčem

Kromě titulu mistra Evropy vybojoval Jašin také olympijské zlato na hrách v Melbourne v roce 1956. Doposud je jediným gólmanem, který získal Zlatý míč. Nejlepším fotbalistou Evropy byl vyhlášen v roce 1963, celou kariéru strávil v moskevském Dynamu, za které hrál i hokej. 

V rozhlasových novinách v červenci 1989 zaznělo: „Současné i bývalé hvězdy světového fotbalu si pozval k oslavě svých 60. narozenin bývalý vynikající sovětský brankář Jašin. Účast na střetnutí výběru světa s Dynamem Moskva přislíbili Pelé, Eusébio, Ruud Gullit, Marco van Basten a další.“

Dalších narozenin už se ale Jašin nedožil. Zemřel v březnu 1990 na rakovinu žaludku. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků Jašina posmrtně zvolila nejlepším brankářem 20. století. 

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme