Moderní pětibojaři přivezli historický úspěch

Velmi zvesela se dnes po ránu vrátila výprava českých moderních pětibojařů, která si ze světového šampionátu v kalifornském Palo Altu přivezla dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili. Na ruzyňském letišti na ně samozřejmě čekala řada gratulantů a novinářů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Sedlecký | Foto: Michal Kamaryt

Letadlo s úspěšnou výpravou dosedlo dokonce s bezmála půlhodinovým předstihem a tak někteří gratulanti měli co dělat, aby stihli slavnostní přivítání borců, kteří dosáhli pravděpodobně historicky největšího úspěchu českého moderního pětiboje. Z Kalifornie přivezli tři medaile - ženská štafeta Lucie Grolichová, Alexandra Kalinovská a Olga Voženílková vybojovala zlato, stejně tak jako Michal Sedlecký mezi muži. Sedlecký pak spolu s Liborem Capalinim a Michalem Michalíkem přidal na konto naší výpravy i stříbro v závodě družstev. Do Ameriky odjížděli s více či méně tajenými ambicemi, jak ale přiznal trenér Jiří Adam, podobně triumfální návrat nikdo nepředpokládal.

"Takhle z vesela asi nepředpokládal nikdo, ale s tím, že něco přivezeme domů, s tím jsme počítali."

Slova trenéra potvrdila i členka zlaté štafety Lucie Grolichová.

"Dobré umístění se spíš předpokládalo od Libora Capaliniho. Pro Michala Sedleckého to bylo hodně velké překvapení a pro nás to štafetové zlato také, i když tedy musím přiznat, že ambice jsme měli. Loni jsme byly bronzové, přesto to bylo skvělé. Určitě je to nejlepší výsledek českých moderních pětibojařů v historii."

V dnešních dobách, kdy prakticky všechna sportovní odvětví s několika málo výjimkami naříkají nad nedostatkem financí, je podobný úspěch pro každé z nich hotovým požehnáním. Také Michal Sedlecký doufá, že dřina - vynaložená na zisk těchto úspěchů - bude bohatě vyvážena nejen penězi.

"Každý sport, když má mistry světa nebo Evropy, tak je to hezké a pomůže jim to všude, a to jak mediálně, tak i různých tréninkových plánech. Na Dukle se to jistě bude hodit a doufám, že ruka bude více finančně otevřená a nebudeou problémy s různými treninkovými plány nebo s tím, kam ty finance umístit. To je určitě dobře."

Ostatně novopečený mistr světa Michal Sedlecký si na nezájem médií na letišti rozhodně stěžovat nemohl. Nejprve do úmoru pózoval s medailemi a poté si jej do kouta odvlekla početná skupinka novinářů, a v pozadí ještě číhaly televizní štáby. On sám ale doufá, že mu podobný kolotoč nestoupne do hlavy.

"Je to sport, je to hezký výsledek, je to úspěch, ale myslím, že se to může stát komukoli. Je to normální věc ve sportu - úspěch i pád, takže doufám, že nezmění nic na mé psychice."

Říká s úsměvem mistr světa v moderním pětiboji Michal Sedlecký, kterého před zaslouženým odpočinkem čeká ještě důležitý závod. Za čtrnáct dní, spolu s Liborem Kapalinim a Alexandrou Kalinovskou, nastoupí do finále Světového poháru v Budapešti. Ve městě nad Dunajem ale půjde ještě o něco víc.

"Je to prakticky první olympijská kvalifikace, takže velmi důležitý závod. Bohužel se nominuje jen ten první, což je velice krutá nominace na olympiádu."

Uzavřel kapitán úspěšné reprezentace moderních pětibojařů Jiří Adam.

Jan Dvořák, Karel Vojíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme