Na olympiádu by mohlo jet až 33 českých lyžařů

Zimní olympijské hry v Salt Lake City se blíží mílovými kroky a pomalu nastává čas nominací. Po hokejistech schválili seznam reprezentantů také čeští lyžaři. A první návrh jejich svazu je docela velkorysý. Česko by podle něj mělo zastupovat celkem třiatřicet závodníků a závodnic ve všech lyžařských odvětvích, kromě snowboardingu. V něm si totiž nikdo z našich nevyjel potřebné body ve Světových pohárech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

běh na lyžích | Foto: neumannova.cz

"Vůči zimním sportům je povinností, aby se země, kde podmínky pro ně jsou a kde se pěstují, zúčastňovaly těch vrcholných soutěží," zdůvodňuje Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru (ČOV) a člen rady Svazu lyžařů ČR (SLČR), širokou nominaci. "Kdyby si všechny národní olympijské výbory řekly, že tam jedou jen pro umístění třeba do šestého místa, tak by třeba soutěže družstev vypadaly trapně," dodal ještě Jirásek.

Právě to, že se počítá s týmy ve všech odvětvích, kde je to možné, je poněkud překvapující. Skokané, sdruženáři ani běžci letos až na pár výjimek nedosahují nějakých špičkových výsledků. "Filosofii týmů", jak ji sami lyžaři pojmenovali, poněkud uvádí na pravou míru František Dvořák, místopředseda SLČR a ČOV František Dvořák: "Běžci, sdruženáři a skokané budou muset potvrdit nominaci reprezentantů na dalších místech na nadcházejících závodech." Zatím není jisté, kolik pojede na olympiádu sjezdařů a sjezdařek. Devět jich asi nebude, ale konečná sestava bude záležet na tom, koho jmenovitě nominuje úsek alpského lyžování SLČR na disciplíny.

Dá se tedy předpokládat, že běžců nepojede 12, ale třeba 10 a problémy se sestakvením družstva budou mít asi i sdruženáři. Na potíže si zadělali výkony na Turné 4 můstků také skokani. Nakonec by měl ale tým na olympiádu jet. Možná k tomu pomohla i taktika, kterou pro projednávání rada úseku skoků SLČR zvolila. Skokani totiž nabídli hned dvě varianty pro složení týmu. "Buď bychom chtěli nahlásit pět reprezentantů a jednoho necestujícího náhradníka, nebo pouze čtyři skokany s tím, že by se jeden z nich mohl být ještě před konečnou nominací vyměněn," popsal úspěšnou strategii trenér David Jiroutek.

První návrh SLČR pro reprezentaci na olympijské hry v Salt Lake City:

Běh na lyžích: - muži: Lukáš Bauer, Martin Koukal, Jiří Magál, Petr Michl, Milan Šperl + junior. - ženy: Kateřina Neumannová, Kamila Rajdlová, Kateřina Hanušová, Helena Balatková + 2 juniorky

Severská kombinace: Ladislav Rygl, Pavel Churavý, Petr Šmejc + dva z trojice Lukáš Heřmanský, Vladimír Šmíd, Milan Kučera.

Skok na lyžích: Jakub Janda, Michal Doležal, Jan Matura, Jan Mazoch, Pavel Fízek.

Alpské lyžování - muži: Stanley Hayer, Ondřej Bank, Petr Záhrobský, Jan Holický, Borek Zakouřil, ženy: Lucie Hrstková, Eva Kurfürstová, Gabriela Martinovová, Petra Zakouřilová.

Akrobatické lyžování - skoky: Aleš Valenta , jízda v boulích: Nikola Sudová .

Pozn.: Reprezentanti napsaní tučně by měli mít nominaci jistou.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme