NHL letos zřejmě začne, znesvářené strany se dohodly

Vedení NHL a zástupci hráčské asociace se dohodli na konečné podobě nové kolektivní smlouvy, která stanoví podmínky pro fungování zámořské hokejové soutěže v příštích šesti letech. Pokud dohodu schválí Rada guvernérů NHL a členové NHLPA, skončí výluka, která trvá už 301 dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

NHL

Obě strany ve společném prohlášení uvedly, že by se tak mohlo stát v průběhu příštího týdne. "Do té doby nebudeme smlouvu víc komentovat," uvádí se v prohlášení. Přijetím smlouvy, o jejíž podobě mohou hráči otevřít debatu zase za čtyři roky, skončí nejdelší pracovně-právní spor v historii severoamerického sportu, v němž hráči nakonec museli výrazně ze svých požadavků. Třicátého července by se měl uskutečnit narychlo připravený draft pro nové hráče, který měla už v červnu hostit Ottawa. Jeho jedničkou bude s největší pravděpodobností Kanaďan Sidney Crosby, pořadí klubů pro výběr se teprve bude losovat. V září pak kluby otevřou přípravné kempy.

Po roční pauze by se v říjnu měla znovu rozproudit nejslavnější hokejová soutěž světa a do třiceti hokejových arén v USA a Kanadě se vrátí život. "Je to jako nový den, je to pěkně vzrušující," řekl trenér Philadelphie Ken Hitchcock. "My trenéři teď budeme čekat, jak to bude vypadat s kádry našich mužstev a jak to bude s pravidly," prohlásil. Od únorového zrušení uplynulé sezony, která padla za oběť neústupnosti vyjednavačů, se zástupci hráčů a vedení ligy sešli na 82 schůzkách. Na intenzivních jednáních v New Yorku se v posledních dvou dnech povedlo podobu kolektivní smlouvy dotáhnout do konce.

Podmínky smlouvy, která má údajně 600 stran, nebudou oficiálně zveřejněny, dokud nebudou definitivně schváleny. Jisté však je, že je v ní obsažen platový strop, kterému se hráči v minulosti nejúporněji bránili. Majitelé klubů však na omezení výdajů na mzdy hokejistů trvali, neboť tato položka nejvíce zatěžovala rozpočty týmů, které čím dál více prodělávaly. Na platy hráčů šlo až 75 procent financí, které soutěž vyprodukovala. Podle nové kolektivní smlouvy nyní nesmí příjmy hokejistů přesáhnout 54 procent výnosu ligy. "Nový systém dává klubům šanci na to, že budou mít vyrovnanou ekonomiku," řekl generální manažer Caroliny Jim Rutherford.

Od příští sezony má platový strop činit 39 milionů dolarů, nejmenší rozpočet na platy by měl být 21 milionů. Přitom v únoru krátce před zrušením minulého ročníku hráčská asociace odmítla návrh, podle kterého by kluby mohly na mzdy hokejistů vydat až 42,5 milionu. Hráči se i tak na led těšili. "Uvědomujeme si, že ten spor hodně poškodil náš sport a máme co napravovat. My sami jsme zbytečně ztratili rok kariéry," řekl detroitský útočník Kris Draper. V podobném duchu hovořil i další veterán Jeremy Roenick z Phoenixu. "Abych řekl pravdu, už mě ani nezajímá, jaká ta smlouva je. Jediné, o co mi jde, je vrátit se zpátky na led," uvedl.

Ze současných kontraktů se navíc hráčům strhne 24 procent. Na to výrazně doplatí Jaromír Jágr, jenž má podle stávající smlouvy s New Yorkem Rangers nejvyšší roční plat v NHL jedenáct milionů dolarů. V nevýhodě budou i nováčci, jejichž plat bude moci dosáhnout maximálně 850 tisíc dolarů. Smlouva rovněž údajně pamatuje na olympijskou přestávku pro únorové hry v Turíně. Té by měl padnout za oběť tradiční zápas All Star.

Vlastimil Vlášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme