Rekordmanka Flo Jo, sprinterka bez dopingu

Někdejší prezident Spojených států amerických Bill Clinton o dosud nejrychlejší ženě světa, Florence Griffitové - Joynerové, prohlásil: „Oslňovala nás rychlostí, klaněli jsme se jejímu talentu a okouzlil nás její styl."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cíl | Foto: Tomáš Kohout

Florence Griffitová - Joynerová se narodila 21. prosince 1959. „Dee-Dee", jak se jí v mládí přezdívalo, byla sedmá z jedenácti dětí. Vlohy k atletice u malé Florence objevila její matka, když byla s dětmi na návštěvě za otcem v Mohavské poušti, kde Dee Dee svému tátovi utekla s takovou lehkostí, že jí po návratu přihlásila do atletického oddílu.

Její talent, podpořený obrovskou láskou k pohybu, nezůstal dlouho bez povšimnutí a po úspěších v žákovských a dorosteneckých kategoriích přišla pozvánka do atletického týmu kalifornské university.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rekordmanka Flo Jo, sprinterka bez dopingu

Ačkoli ukázala, že může všem konkurovat, neměla dostatek peněz na udržení se na této úrovni a musela ze školy odejít. Její trenér, Bob Kersee, si byl vědom jejího talentu, nabídl jí finanční podporu a svět začal postupně poznávat Flo-Jo. První obrovský úspěch přišel na olympijských hrách v Los Angeles, kde získala stříbro na 200 metrové trati.

O čtyři roky později už opanovala sprinterský svět. V Soulu vyhrála stovku, dvoustovku i štafetu. Už tam přijela jako světová rekordmanka na 100 i 200 metrů.

Rekodrní závod

"Výborně jsem odstartovala, pak jsem se uvolnila a udržela kolena až do konce. Byl to takřka dokonalý závod. Když jsem pak viděla časomíru, nemohla jsem tomu uvěřit, ale sama jsem věděla, že můžu běžet na deset padesát. Soustředila jsem se a myslím, že už jsem rychleji běžet nemohla," říkala Flo-Jo v cíli nejrychlejšího běhu žen na sto metrů v historii.

Na světelné tabuli svítilo 10,49. Ještě v témže roce ukončila půvabná Američanka závodní kariéru a začala se plně věnovat své další obrovské lásce, kterou bylo módní návrhářství. O jejím talentu už věděli všichni, kdo atletiku třeba jen z povzdálí sledovali. Její nehty v barvách vlajky USA se zlatým růžkem nebo pestrobarevné oblečení, které sama navrhovala, sklízely ovace kamkoli přišla.

V roce 1996 oznámila návrat na dráhu, ale zranění achilovky jí plány překazilo. V té době ještě zesílily hlasy o tom, že Griffitová - Joynerová během své kariéry užívala doping a ten jí pomohl k tak skvělým výkonům. Nikdy jí však nebyl prokázán a ona sama ho vždy popírala.

,,Ničím nemůžete nahradit tvrdou práci a já pracovala tvrdě. Dělala jsem atletiku více jak 20 let a mnohokrát jsem prohrála, než jsem začala vítězit, ale i to mě to bavilo. Jen láska a práce, to je atletika, kterou jsem dělala" tvrdí Flo Jo.

21. září 1998 šokovala svět zpráva že Florence Griffitová - Joynerová utrpěla epileptický záchvat a ve spánku ve svých 38 letech zemřela. Následná pitva neodhalila v jejím těle žádné stopy po dřívějším užívání podpůrných látek. Flo Jo tak zůstává nejrychlejší ženou světa.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme