'You'll Never Walk Alone' zpívali fanoušci Liverpoolu nejhlasitěji za éry Kevina Keegana

Fotblisté Sparty se tento týden vůbec poprvé utkají s anglickým Liverpoolem. Ten sice momentálně nezažívá své nejlepší období, ale historicky stále patří k nejúspěšnějším klubům světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Liverpoolu

Fanoušci Liverpoolu | Foto: UEFA

Notoricky známou hymnu 'You'll Never Walk Alone', v překladu 'Nikdy nepůjdeš sám', zpívají fanoušci Liverpoolu od šedesátých let minulého století, a znají ji stejně dobře současné hvězdy Steven Gerrard, jako i bývalí hráči klubu Michael Owen, Robbie Fowler, Milan Baroš, Patrik Berger, Vladimír Šmicer, Ian Rush nebo Kenny Dalglish, současný manažer Reds, kterého teď uvidíme i v Praze.

Těžko říct, kdy byly chorály na stadionu Anfield road nejhlasitější, ale dost veselo tam muselo být v sedmdesátých letech, v době, kdy za FCL hrával jeden z nejlepších anglických fotbalistů všech dob Kevin Keegan.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaroslav Plašil o Liverpoolu a jeho nejvtěší hvezdě všech dob Kevinovi Keeganovi

„Slova jednoho z liverpoolských fanoušků, který řekl, když Liverpool prohrával 0:1, tak jsme věděli, že máme Kevina Keegana. Ten vždycky vyrovná a vrátí tým do zápasu. Kevin Keegan, to byla zkrátka jistota liverpoolské ofenzivy od roku 1971 do roku 1977,“ vzpomíná Petr Nosálek, dlouholetý redaktor BBC a teď editor Rádia Česko.

Zmíněný anglický útočník zažil debut jako jen málokdo, hned ve svém prvním utkání na Anfieldu proti Nottinghamu za dvanáct minut skóroval, což se mu pak v červenobílém dresu povedlo ještě 99krát, takže když klub v roce 1977 opouštěl, měl na kontě přesně sto vstřelených gólů, tři mistrovské tituly v anglické lize, vítězství v anglickém poháru, triumfy v bývalém Poháru mistrů i v někdejším Poháru UEFA. Přesto jeho odchod do německého Hamburku nebyl zrovna triumfální.

„Bylo to sice třicet let po 2. světové válce, ale vztahy mezi Anglií a Německem ještě nebyly natolik znormalizované, aby se projevily velkými fotbalovými přestupy. A myslím si, že když šel do Hamburku, tak to vyvolalo značnou nelibost části anglických fanoušků. Ale podle mě byl právě Hamburk logickým pokračováním Kegenovy kariéry, protože přibližně o patnáct let dříve začínali v Hamburku Beatles a žádný jiný klub by Angličana nevzal.“

Také s německým Hamburkem získal Kevin Keegan mistrovský titul, a hlavně v té době vyhrál hned dvakrát po sobě Zlatý míč. Prestižní anketu pro nejlepšího fotbalistu Evropy ovládl díky výkonům v letech 1979 i 1978, přestože v tom roce jeho Anglie nehrála na Mistrovství světa.

„Spravedlivé to rozhodně bylo, protože byl opravdu skvělý hráč,“ dodává publicista s dlouholetou praxí na britských ostrovech Petr Nosálek, který v souvislosti s čerstvým šedesátníkem přidává ještě jeden postřeh. Přestože měl Kevin Keegan tvář rockové hvězdy, průšvihy se mu narozdíl třeba od "pátého Beatla" George Besta či dalších méně slavnějších fotbalistů rockerů vyhýbaly. „Největším skandálem, ne tak dávným, je to, že ho britští policisté chytli při překročení rychlosti.“

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme