Česká fotbalová '21' chce do baráže ME z prvního místa

Už zítra zakončí kvalifikaci mistrovství Evropy 2011 česká fotbalová reprezentace do 21 let. V Jablonci bude její další překážkou na cestě na závěrečný turnaj v Dánsku výběr Islandu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové "21" Jakub Dovalil | Zdroj: ČTK

Severský výběr dokázal v této kvalifikaci nevídané, nejenom, že například silný německý tým dokázal doma porazit 4:1, formu si ale udržel na vysoké úrovni během celého kvalifikačního cyklu a jediný bod mu tak nyní chybí k definitivě postupu do baráže z 2. místa ve skupině. O síle islandské reprezentace se přitom přesvědčili i čeští hráči, ačkoliv dokázali na půdě soupeře vyhrát.

„I když jsme tam vyhráli 2:0, tak taky měli nějaké šance, neproměnili je. My jsme pak dali v druhé půli dva góly. Očekávám těžký zápas, Island bude bojovat, aby se dostal do baráže. Takže to bude složité,“ okomentoval nabyté zkušenosti se severským týmem český brankář číslo jedna Tomáš Vaclík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká fotbalová '21' chce do baráže ME z prvního místa

Ten nyní stejně jako jeho spoluhráči potřebuje v utkání s Islandem také bodovat, aby jeho tým vyhrál skupinu a byl zároveň mezi nasazenými týmy pro barážový los. Po skvěle rozjeté kvalifikaci přitom o všem podstatném mohli čeští mladíci rozhodnout už v pátečním utkání proti Německu. Důležitost posledního kroku ale napoprvé nezvládli.

„Já se domnívám, že se na nich více podepsalo, že jsme předchozích šest utkání vyhráli, než tíha posledního kroku. Čekají nás tři veledůležitá utkání a ty musíme zvládnout. Jestliže je nezvládneme, tak šest vítězství v řadě neznamená nic,“ zhodnotil význam, či přesněji nevýznam předchozích kvalifikačních úspěchů asistent trenéra českého výběru Jan Suchopárek.

Karetní ohrožení

Ten kvůli trestu Jakuba Dovalila vedl tým v utkání proti Německu z lavičky. Zatímco Dovalilovi ale v Mladé Boleslavi trest za vyloučení při zápase mistrovství světa "dvacítek" proti Maďarsku už vypršel, ohrožení se v tomto smyslu před jabloneckým zápasem proti částečně oslabenému Islandu snáší nad jinými.

„Nějací hráči tam byli povoláni do ‘A‘ týmu. Na druhou stranu si myslím, že Island má silný tým. U nás také nebudou hrát hráči, kteří mají dvě žluté karty. Možná nebude hrát ani někdo, kdo má jenom jednu žlutou kartu, protože si prostě nemůžeme dovolit po tom zápase s Islandem, ať dopadne jakkoliv, abychom měli čtyři vykartované hráče,“ uvedl trenér Jakub Dovalil.

Čtyři hráči by tedy v případě žluté karty nemohli nastoupit do úvodního zápasu baráže. Milan Černý, jako pátý aspirant, tuto možnost raději zamítl už v utkání s Německem a proti Islandu tak nebude moci hrát.

Otázkou je, zda by pro český tým, který už má nyní barážovou jistotu, nebyly případné žluté karty v prvním barážovém duelu před rozhodující odvetou větším zlem. To už je ale téma na jinou úvahu.

Žádné dohody

Vraťme se k závěrečnému kvalifikačnímu zápasu s Islandem. V něm by paradoxně k všeobecné spokojenosti obou týmů měla stačit vzájemná remíza a trochu s nadhledem se tak dá říct, že nejlepší by v tomto ohledu byla vzájemná česko-islandská spolupráce.

„My se s nimi určitě domlouvat nebudeme, my chceme vyhrát, abychom se nastartovali jak fyzicky tak psychicky do baráže. Chceme vyhrát a zvednout si sebevědomí,“ odmítl rázně předzápasový dialog s Islandem na téma „Musíme si pomáhat" Tomáš Pekhart

Vytáhlý útočník se v Jablonci jako hráč místního Baumitu představí před domácími fanoušky. Zápas začíná v úterý v 17 hodin.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme