Když brankáři střílí v Lize mistrů

V moderním fotbale musejí bránit, ale i útočit všichni hráči. A zdá se, že se tenhle trend vzali k srdci i brankáři - ve dvou hracích dnech Ligy mistrů dali gólmani dva góly a oba velmi důležité.

Liga mistrů UEFA

Liga mistrů UEFA | Foto: UEFA

Příklad turínského Juventusu, který se v úterý nečekaně rozloučil s fotbalovou Ligou mistrů byl dostatečným varováním pro týmy Barcelony a Interu Milán. Oba si výhrami v Kyjevě, respektive nad Kazaní pohlídaly postup ze skupiny „F" do osmifinále.

Šestnáctku mužstev přeživších zimu doplnil i Stuttgart. Svůj přímý podíl na tom má i vedení klubu, které před rozhodujícím zápasem o postup přivedli na trenérský post zřejmě čaroděje.

Našli ho ve Švýcarsku a místo mu uvolnili vyhazovem někdejšího německého reprezentanta Markuse Babbela, který Stuttgart loni vytáhl z bundesligové bryndy až do Ligy mistrů. Loňská tráva polní sláva, Babbel si po víkendové remíze s Bochumí sbalil uzlíček a kancelář i post kouče třetího týmu od konce ligové tabulky přenechal Christianu Grossovi.

00:00 / 00:00

Úsměvným paradoxem je, že mu k novému angažmá pomohla právě Bochum, kde na začátku 80. let minulého století dva roky hrál. Ale Gross si to zřejmě zařídil svým čarodějnickým uměním. Jak jinak, než podobnými schopnostmi si totiž vykládat proměnu, kterou pod rukama pětapadesátiletého Švýcara mužstvo Stuttgartu.

V bundeslize dalo od začátku sezóny ubohých dvanáct branek a v přímém souboji o postup do osmifinále Ligy mistrů proti rumunské Urziceni se do jedenácté minuty trefili Marica, Träsch a Pogrebňak a bylo jasno. Christian Gross, který vstřebává nové prostředí po deseti letech v Basileji, začal ve Stuttgartu vítězstvím 3:1.

Rozhodl gól brankáře v nastavení

Ve skupině „H" si výhrou 1:0 nad Arsenalem pohlídal postup Olympiakos Pireus a Standardu Lutych tak zbyla jen Evropská liga. Jenže ještě v 90. minutě utkání s Alkmaarem to vypadalo, že nedosáhne ani na ni - belgický tým prohrával 0:1 a třetí místo ve skupině si zajistil až gólem v páté minutě nastavení.

A věřte tomu nebo ne, hlavou po přímém volném kopu se trefil 21letý turecký brankář Sinan Bolat. Inu, učenlivý žák gólmana Bayernu Butta, který gólem z penalty zahájil obrat na hřišti Juventusu a tažení za postupem do osmifinále o 25 hodin dříve.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít